Operasyonel riskin işletme bütçesine etkisi
The effect of the operational risks to the operating budget
  1. Tez No: 475627
  2. Yazar: BİLGE ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya çapında büyük yankılar uyandırmış olan Enron skandalı benzeri muhasebe skandalları ile birlikte ülkelerin dolayısıyla şirketlerin operasyonel risk konusundaki farkındalığında artış meydana gelmiştir. Nitekim Basel II kapsamında çıkarılan uzlaşıda sermaye hesaplamasında dikkate alınan riskler içerisine operasyonel risklerin de dahil edilmiş olması operasyonel risk konusuna atfedilen değerin arttığını göstermektedir. Bu bağlamda Basel II ile birlikte bankaların sermaye gereksinimlerinin hesaplanmasında operasyonel risklerden kaynaklanan kayıpların da dikkate alınması gerektiği önemle vurgulanmıştır. Basel düzenlemeleri bankacılık sektörüne yönelik uluslararası standartları belirlediğinden operasyonel risk konusu daha çok bankalar için söz konusu edilmektedir. Bununla birlikte operasyonel risklere sadece bankaların maruz kalmadığı, banka sektörü dışındaki işletmelerin de operasyonel risklere maruz kalabileceği ve bu riskleri yönetme noktasında gerekli önlemleri alması gerektiği de bir gerçektir. Bu bağlamda çalışmada, işletmelerin maruz kalacağı operasyonel risklerin incelenmesi ve bu risklerin finansal planlama kapsamına nasıl dahil edilebileceğine ilişkin bir çözüm önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde işletme bütçeleri, bütçelerin amaçları çeşitleri ve bütçeleme süreci anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde risk ve operasyonel riskler tanıtıldıktan sonra, bunların ölçümüne yönelik yöntemlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise işletmelerin karşılaşabilecekleri risklerin finansal planlama sürecine dahil edilmesine ilişkin örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda örnek bir işletmenin bütçesinde operasyonel risklere karşı önlem alındığı durumda ne tür değişiklikler meydana gelebileceği gösterilmiştir. İşletme, riskleri görmezden geldiği takdirde karşı karşıya kaldığı risklerin beklenen karlılıkta büyük etkiler yaratabileceği anlaşılmıştır. İşletme bu risklere karşı önlem aldığı takdirde karlılığının, risklerin gerçekleşme olasılıkları ile birlikte dikkate alınması durumundan daha yüksek olabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scandals like Enron have repercussions around the world. This event created awareness about operational risk to the countries and to the companies. Hence the inclusion of operational risks within the risks taken into consideration in the calculation of capital in the context of Basel II shows that the value attributed to operational risk is increased. In this context, with Basel II, it was emphasized that the losses arising from operational risks should also be taken into consideration in the calculation of capital requirements of banks. Because Basel regulations set international standards for the banking sector, operational risk seems to be only the matter of banks. But it is also a fact that not only banks are exposed to operational risks. Also it is necessary to take precautions to manage these risks by other sectors. In this context, it is aimed to examine the operational risks that businesses will be exposed to and propose a solution on how to incorporate these risks into financial planning. In this context, the operating budgets, the types of budget, the budgeting process and budgeting goals are explained in the first part of the study, In the second part of the study concept of risk and operational risks have been expounded and then methods for their measurement are explained. In the third part, an example is given regarding risks that businesses may encounter during the financial planning process. As a result of the study, it has been shown what kind of changes might occur in case of precautionary situations against operational risks on the budget of a sample business. It was understood that if businesses ignore the risks, situations that businesses face may have create great effects on the expected profitability. It is understood that the profitability is less if the risks are taken into account with their probabilities, than the company takes action against risks and incurs additional costs.