Değişim süreci ve örgütlerdeki değişim yönetiminin çalışanlar üzerindeki etkileri
Change process and the impacts of the change management on employees within organisations
  1. Tez No: 934677
  2. Yazar: ALİCAN KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde birçok alanda olduğu gibi, kurumsal yapılanmalar ve örgütler için de değişim kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Hiç şüphesiz örgütler de, değişim ihtiyacının getirileri karşısında hem mevcut düzeni olumsuz yönde en az oranda etkileyecek, aynı zamanda birçok pozitif kazanımın da kapısını aralayacak yeni uygulama ve politikalar geliştirme noktasında adımlar atmaktadırlar. Bu çalışma kapsamında, çalışmakta olduğum katılım bankasının bilgi teknolojileri ve bankacılık altyapısında gerçekleştirilen köklü bir değişimin; örgüt yapısı, mevcut iş süreçlerinin işleyişleri, hukuki boyutları ve çalışanlar üzerindeki etkileri ile kurumu bu denli büyük bir dönüşüm sürecine girmeye yönlendiren gerekçeler üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Çalışma sırasında gerçekleştirilen araştırma ile değişim öncesi-değişim farkındalığı, değişim sonrası-değişime uyum ve çalışma imkânları arasındaki ilişkiler çalışanların; yaş, çalışılan iş kolu ve tecrübe alt boyutları özelinde incelenmiştir. Araştırmaya kaynak teşkil eden veriler 179 çalışanın katıldığı anket yöntemiyle toplanmış, verilerin analizi IBM SPSS 21 programı yardımıyla anlamlı hale getirilip, güvenilirlik analizine tabii tutulmuş, her bir soruya verilen cevaplar oransal olarak incelenerek ulaşılan sonuçlar tablolar halinde çalışma içerisinde raporlanmıştır. Tamamıyla değişikliğe uğrayan mevcut bankacılık yazılım ve uygulama altyapısının kuruma katacağı katma değerler ile, gerek mevcut çalışanların yeni sisteme entegrasyonu gerekse de kurum bünyesine dahil edilen yeni çalışan gücü ile geçiş sürecinin en az risk ve iş kaybıyla tamamlanması hedeflenmiştir. Ayrıca örgüt yapısı içerisinde, altyapı ve geliştirme ekipleri dışında kalan önemli bir diğer bileşen olarak Operasyon ve İş Birimlerinin sürecin bir parçası olarak üstlenmiş oldukları sorumluluklar ve değişim sonrası karşılaşmış oldukları zorlukların iş yapış yöntemleri üzerindeki etkileri de bu proje kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as in many other areas, the change itself is an inevitable necessity for corporative structures and organisations as well. There is no doubt that, organisations are taking steps in order to develop new practices and policies in response to the needs for change that would have minimum level of negative impacts on current situation, but at the same time paving the way for positive gainings. Within the scope of this study, it is tried to be emphasized the impacts of a radical change in the information technology and banking infrastructure of the participation bank I work for, on the organisational structure, the functioning of existing business and legal processes and on the employees, and the reason that led the company to enter such a great transformation process. The research conducted during the study examined the relationships between pre-change awareness, post-change adaptation and employment opportunities of employees in terms of age, line of work and experience. The data that constitute the source of the study was collected through a survey method with the participation of 179 employees, the analysis of the data was made meaningful with the help of the IBM SPSS 21 program and subjected to reliability analysis, the answers given to each question were examined proportionally and the results were reported in the form of tables in the study. It is aimed to complete the transition period of the completely changed existing core banking application and software infrastructure with minimum level of risk and loss of work by integration of existing employees and newly hired employees during dwelling on added values and achievements to the company. Besides, it has also been examined under this Project that, as another important component except the Infrastructure and Development Teams, Operation and Business Departments that have responsibilities undertaken as a part of the change period and effects of the difficulties that they have faced after the transition on the way of practising of business processes.