Kutadgu Bilig'de sıfat fiil kategorisi
The category of verbal adjective in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 475634
  2. Yazar: TUĞÇE TAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir siyasetname ve öğüt kitabı olan Kutadgu Bilig edebi içeriğinin öneminin yanı sıra Karahanlı Türkçesinin dil özelliklerini en iyi biçimde yansıtması bakımından da dikkate değerdir. Eserin bu mahiyetine binaen sıfat fiil konusunu Kutadgu Bilig'den faydalanarak ele almaya karar verdik. Çalışma giriş, Kutadgu Bilig'de sıfat fiiller ve ekler dizininden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kısmında sıfat fiil konusunda dilcilerin belli başlı izahları incelenmiş ve sıfat fiilin ne olduğu konusunda genel bir çerçeve çizilmiştir. İkinci kısımda ise eserdeki sıfat fiil eklerinin fonksiyonları ve bu fonksiyonlara bağlı şekilleri dikkate alınarak en fazla beşer örnek olmak üzere temel ve alt fonksiyonları tespit edilmiş ve ekleşme bilgisi tahlil edilerek sınıflandırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise sıfat fiil eklerinin dizini yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Kutadgu Bilig which is a political book and a book of advice, as well as the first of the literary content, is also important interms of reflecting the language characteristics of Karahan's Turkish. We have decided to take the title of the adjective verb because of this importance of the work. In the work of Kutadgu Bilig, the introduction part consistof adjective verbs and suffixes. In the first part of the study, the main explanations of the linguists an the adjective verb have been examined and a general framework has been drawn about what the adjevtive is. In the second part, basic and sub-functions have been determined with maximum five examples taking into account the functions of adjevtive verb suffixes and their forms depending on these functions, and added information has been analyzed and classified. In the last partof the study, the adjective verb suffixes have been indexed.