İnsan kaynakları fonksiyonları açısından örgütsel adalet algısının çalışan memnuniyetine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of organizational justice perception on employee satisfaction in terms of human resources functions
- Tez No: 475633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Adalet, gerek toplumsal gerekse iş hayatı açısından oldukça önemli bir kavramdır. Adaletin olmadığı yargısı iş devamsızlığı, performans kaybı, güven eksikliği, çatışma gibi birçok olumsuzluğu beraberinde getirecektir. Ana sermayesinin en önemli unsurlarından biri insan olan işletmelerin bu hususu göz ardı etmemesi hem verimliliği hem de rekabet edebilmesinde önemli bir noktadır. Adalet gibi çalışan memnuniyeti de çalışanların verimliliklerini, kurum içi davranışlarını etkileyen unsurlardan biridir. Olumsuz adalet algısı ve çalışan memnuniyetsizliğinin temelinde yatan sebeplerin ortaya çıkarılması ve yok edilebilmesi gerekmektedir. İnsan kaynakları yönetimi kurum içerisinde beşeri kaynakların etkin yönetiminin kilit noktası haline gelmiştir. Bu açıdan adaletsizlik ve memnuniyetsizliklerin giderilmesinde önemli rol oynaktadır. Bu çalışmada terfi, işe alım, performans ve ücret uygulamalarına dair adalet algısının çalışanların memnuniyet seviyelerine olan etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırma Konya ilinde süt ürünleri sektöründe öncü bir firmada gerçekleştirilmiştir. Adalet boyutlarının her birinin (Dağıtım, Etkileşim ve Prosedür) çalışanların memnuniyet seviyeleri ile ilişkisi incelenmiştir. Bu ilişkinin ölçülmesinde korelasyon testlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre insan kaynakları fonksiyonlarından ücret, terfi, işe alım ve performans değerlendirme uygulamalarına ilişkin her bir adalet boyutunun çalışanların memnuniyet seviyeleri ile yüksek pozitif ilişkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Justice is an important concept in terms of both social and business life. İnjustice perception leads to many negative results as Absenteeism, loss of performance, lack of confidence, conflict. The organization, one of the most important elements of main capital is human, shouldn't ignore justice for both productivity and competitiveness. Also Employee satisfaction has an effect on worker productivity and in-house like justice. The underlying causes of the negative perception of justice and employee dissatisfaction must be discovered and destroyed. Human resources management has become a key point for effective management of human resources within the organization. Therefore it has important role to eliminate injustice and dissatisfaction. In this study, the effect of perceive of justice on promotion, recruitment, performance and wage applications to employees' satisfaction levels was tried to be revealed. The study was conducted the employees of a leading company in the dairy sector in Konya province. Each dimensions of justice (Distributive Justice, Procedural Justice, Interactional Justice) relationship with employee satisfaction levels was examined. Correlation analysis was used to determine this relation. According to results, it was found that there was a strong positive relationship between each dimensions of organizational justice and employee satisfaction in terms of human resources functions such as promotions, recruitment, wage and performance.