Endülüs Emevî Halifesi Hakem b. Abdurrahman Dönemi (350-366/961-976)
The Period of Andalucia Umayyad Caliph Hakem b. Abdurrahman (350-366/961-976)
- Tez No: 475638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İslam tarihinin dönüm noktalarından birisi de Endülüs'ün fethi olmuştur. Bu fetihle birlikte Müslümanlar burada sekiz asır gibi uzun bir süre kalmışlar ve büyük bir medeniyet vücuda getirmişlerdir. Kuşkusuz Endülüs Medeniyetinin vücuda getirilmesinde bazı hükümdarların rolü büyük olmuştur. Bu hükümdarlardan birisi Endülüs Emevî Halifesi Hakem b. Abdurrahman'dır. On beş yıl gibi bir süre tahtta kalan Hakem Endülüs'te ilme, okumaya, öğrenmeye ve kitap toplamaya karşı furya başlatmış bir hükümdar olarak İslam tarihi kaynaklarında yerini almıştır. Endülüs tarihinde ve hatta İslam tarihinde önemli bir yeri olan Hakem b. Abdurrahman ile ilgili müstakil bir çalışma yapılmadığını tespit ederek onun şahsiyetini, dış politikasını ve dönemindeki kültürel faaliyetleri ele alarak kendisini tanıtmaya çalıştık. Bunu yaparken ilgili kaynak ve araştırmalara bağlı kalarak ortaya bir eser çıkarmaya gayret ettik. Kısmen umumî tarihlerden ve fakat asıl Endülüs tarihi ve tabakât eserlerinden yararlanarak vücuda getirmiş olduğumuz bu çalışmada tarihe mâl olmuş bir kimseyi objektif bir şekilde tanıtma çabası içerisinde olduk. Günümüzde yapılan çağdaş araştırmalardan da mümkün mertebe yararlandık. Sonuç olarak yapmış olduğumuz bu çalışmamızda tarihi bir şahsiyeti ele alarak onun hayatını ve yaşamış olduğu dönemi ilgili kaynaklar çerçevesinde ortaya koyduk. Bunu yaparken de Endülüs tarihi ile ilgili ülkemizdeki çalışmaların azlığını göz önünde bulundurma noktasından hareketle söz konusu tarihe karşı ilginin artmasına yönelik katkı sunabilmeye çalışmak asıl maksadımız olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the turning points of Islamic history has been the conquest of Andalucia. With this conquest, Muslims stayed here for nearly eight centuries and established a great civilization. Undoubtedly, the role of some rulers in establishing the Andalucia civilization was great. One of these rulers is the Hakem of the Andalucia Umayyads Caliph b. Abdurrahman. Hakem, who was on the throne for fifteen years, took his place in the Islamic history as a ruler who set foot in the Andalucia and encouraged people to read, learned and gather books. We have tried to introduce Hakem b. Abdurrahman who has an important place in the history of Andalucia and even in the history of Islam by considering his personality, his foreign policy and the cultural activities of his time after realising that such studies were not carried out before. In doing so, we strived to create a work by adhering to the relevant sources and research. We have been in an effort to objectively introduce any one who has been part history in this work which we have brought to the body, partly from the general history, but mostly benefiting from the original Andalucia history and stratigraphic works. We have also been able to make use of contemporary research done today. As a result, in this study, we took a historical personality and put forth his life and the period in which he lived in the framework of the related resources. It is our main goal to try to contribute to the increase of interest in the history of Andalucia, taking into account the lack of studies about the history of Andalucia in our country.