6360 Sayılı Kanun'un etkinlik, verimlilik ve hizmette yerellik ilkeleri açısından incelenmesi: Kocaali ilçesi örneği
Examination in terms of effectiveness, efficiency and subsidiarity principles of Law No. 6360: Instance of Kocaali district
  1. Tez No: 475637
  2. Yazar: YASEMİN YALNIZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE BİRİCİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Büyükşehir belediyeleri hakkında yapılan son kanuni düzenleme“6360 Sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”dur. Kanunla birlikte birçok alanda değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler içinde en göze çarpanı büyükşehir belediye sınırının il mülki sınıra kadar genişletilmesi ve büyükşehir belediyesi kurulan illerde il özel idarelerinin kaldırılması olmuştur. Kanun sonrasında büyükşehir belediye sayısı 30'a ulaşmıştır. Böylece ülke nüfusunun %77'si büyükşehirlerde yaşar hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı 6360 sayılı Kanun sonrasında ortaya çıkan değişikliklerin etkinlik-verimlilik ile hizmette yerellik ilkelerine olan etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümün literatür taraması sonucunda etkinlik-verimlilik, optimal hizmet büyüklüğü ve hizmette yerellik ilkeleri ele alınarak teorik kısım oluşturulmuştur. İkinci bölümde yine literatür taraması yapılarak büyükşehir belediyelerini gelişim seyri ele alınmış ve geçmişten günümüze var olan büyükşehir belediye kanunları incelenmiştir. Bu bölümde son kanuni düzenleme olan 6360 sayılı Kanun üzerinde durulmuş ve Kanunla meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan araştırma kısmında Sakarya ilinin Kocaali ilçesinde gerçekleştirilen mülakat çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda hem yetkileri artan hem de alan bakımından genişleyen Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Kanun öncesine göre daha hızlı ve etkin hareket ettiği ve ilçeler arasında sunduğu ortak hizmetlerin Kanunun ana amacı olan bütüncül hizmet anlayışıyla uyumlu olduğu görülmektedir. Ancak Kocaali ilçesinde büyükşehir belediyesinin yerel koşullara uygun kararlar vermediği gözlenmiştir. Bu durum, hizmette yerellik ilkesinin uygulamadaki önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the recent legal regulation about metropolitan municipailites is“The Law No. 6360 on The Establishment of Fourteen Metropolitan Municipalities and Twenty-Seven Districts and Amendments at Certain Law and Decree Laws”. Two of the most striking changes by this law is enlargement of the metropolitan municipal boundary to the provincial property limit and removal of special provincial administrations in provinces founded by metropolitan municipality. After the implementation of law, the number of metropolitan municipalities increased to 30. Thus, 77 percent of country population began to live in metropolitans. The aim of this study is to evaluate the changes applied by the Law No. 6360 by effectiveness-efficiency and locality in service principles. For this purpose in the first part, concepts such as optimal service size, effectiveness-efficiency and locality in service are studied theoretically by the literature review method. In these part, metropolitan municipalities' development process was examined and the metropolitan municipal laws that existed from the past are analyzed. In this part, The Law No. 6360, the last legal regulation, has been emphasized and the changes that have taken place with the law have been examined. The third section of the study included the results of the interview conducted in Kocaali in the province of Sakarya As a result of this study, it is seen that the metropolitan municipality, which has expanded both in terms of authority and area, moved faster and more effectively than before the law. It seems that the common services offered by the Districts are in harmony with the holistic service concept which is the main aim of the law. It was observed that the metropolitan municipality did not make decisions in accordance with the local conditions in Kocaali province. This once again reveals the importance of the implementation of the principle of locality in service.