Sarı Abdullah Efendi'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri
Sarı Abdullah Efendi's life, works and sufi views
  1. Tez No: 475677
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAKMAKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Tezimizin konusu, XVII. yüzyılda Osmanlı coğrafyasında yaşamış olup sûfî, bürokrat, şârih ve şair kimliğiyle hem Bayrâmî-Melâmî hem de Mevlevî gelenek içerisinde temayüz eden Sarı Abdullah Efendi'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşlerinin tasavvuf ilmi çerçevesinde incelenmesidir. Tezimizin önemi, yazdığı tüm eserleriyle Bayrâmî-Melâmîlik, Mevlevîlik ve Osmanlı Mesnevî şerhçiliğinde mühim bir yere sahip olan Sarı Abdullah Efendi'nin hayatı ve tüm eserlerinde ortaya koyduğu tasavvufî görüşlerinin tespit edilerek tasavvuf tarihi ve düşüncesi alanındaki literatüre katkı sağlayacak olmasıdır. Tezimizin amacı eserlerinde tasavvufun amelî ve nazarî kavram ve meselelerinin neredeyse tamamına temas etmiş olan Sarı Abdullah Efendi'nin tasavvuf anlayışını, kendisinden önceki ve çağdaşı olan tasavvuf literatürü ve geleneğiyle irtibatını da dikkate alarak ortaya koymak ve onun tasavvufi görüşlerinin tasavvuf tarihi ve literatürü içindeki yerini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the examination of the life, works and Sufi views of Sarı Abdullah Efendi, who lived in the Ottoman geography in the XVIIth century and came to the fore in both the Bairami-Malami and Mawlawi traditions with his Sufi, bureaucrat, şârih/commentator and poet identities, within the framework of the Sufi science. The importance of our thesis is that the Sufi views of Sarı Abdullah Efendi, who takes an important place in Bairami-Malamatiyya, Mawlawiyah and Ottoman Mesnevî expounding with the works he composed, that he presented in his life and all works will be determined and contribute to the literature in the area of Sufi history and thought. The aim of our thesis is to present the Sufism understanding of Sarı Abdullah Efendi, who touched upon almost all of the concepts and issues of the practice and theory of Sufism in his works, taking into account his connection with the preceding and contemporary literature and tradition of Sufism and to determine the place of his Sufi views in the Sufi history and literature.