Ev hizmetlerinde çalışanların sosyal güvenlik haklarına yönelik algıları: Ankara'da bir araştırma
Social security rights of employees in the home services in Turkey
  1. Tez No: 475695
  2. Yazar: SULTAN ÖZÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ev hizmetleri sektöründe insan kaynağı günümüze kadar gelen bir uygulamadır. Literatür incelendiğinde konuyla ilgili araştırmanın çok az sayıda yapıldığı ve yeterince tartışılmadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın, yerli ve yabancı literatürdeki boşluğu doldurması katkı sağlayacağı ve giderek önemi artan bu sektörün ilişkisi olanlar için bir örnek teşkil edeceği değerlendirilmiştir. Kadınların ev hizmetlerinde yer almasıyla alakalı çalışmalar Türkiye'de oldukça sınırlıdır. Bu araştırmada, Türkiye'deki ev hizmetlerinde çalışanların sosyal ve ekonomik olarak izdüşümlerinin ayrıntılı olarak çizimi için 57 adet ev hizmetlerinde çalışan ile mülakat görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çapının artırılması için alan çalışmasına başlanmadan önce daha fazla ev hizmetlerinde çalışan ile görüşülmesi planlanmıştır. Ancak araştırma için görüşme isteğinde bulunulan kadınların genel olarak işçi pozisyonlarından dolayı ret cevabı alınmıştır. Araştırmanın bu aşamasında araştırmaya katılan her bireyin cevaplarındaki farklılıklar ve benzerliklerin tespiti ile genel bir profil çizilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın verileri 2015 Ocak-Nisan aylarında Ankara'da gerçekleştirilen bir alan araştırmasına dayanmaktadır. Araştırmanın evrenini ev hizmetlerinde çalışan kadınlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Employment in the area of home services which is continued from the past. However, it was made very few and not enough research on the this subject in the domestic and foreign literatüre, was observed. This study will contribute to fill this gap in the literature and expected to serve as an example for relevant topics of increasing importance. Studies on women working in domestic service in Turkey is quite limited. In this study, with 57 persons who working in domestic service in Turkey are qualitative interviews were carried out for a detailed drawing of the social, political and economic profile. Before the start of field work, it was planned to be discussed with more home services employees for the scope expansion. Due to women position is mainly worker that her response was a rejection for research. In this research, has tried to draw a general profile to determine the differences and similarities in the answers for all individuals. The data for this study is based on field research conducted in Ankara for the term of January to April 2015. The population of the study consisted of women working in domestic service.