Latife Tekin'in romanlarında halk kültürü unsurları
Folk culture elements in Latife Tekin's novels
  1. Tez No: 475696
  2. Yazar: DAMLA OKYAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Halk kültürü bir toplumun süreç içerisinde ürettiği ve nesilden nesle aktardığı gelenek, görenek ve adetlerinden, inanç ve inanışlarına, sözlü edebiyat ürünlerinden, giyim kuşamına, oyunlarından, yeme alışkanlıklarına uzanan geniş bir alanı kapsar ve o toplum hakkında bize bilgiler verir. Her birey gibi yazarlar da içine doğdukları bu kültürün bir parçası ve taşıyıcısıdır. 1980 sonrası Türk edebiyatının öne çıkan yazarlarından Latife Tekin, özellikle ilk dönem eserlerinde halk kültürü unsurlarına yoğun olarak yer vermiş, sözlü geleneğimizin imkanlarından faydalanmış, tanığı olduğu kültürün bir aktarıcısı olarak bu unsurları eserlerinde ustalıkla kullanılmıştır. Çalışmamızın amacını Latife Tekin'in“Büyülü Gerçekçilik”akımı içerisinde değerlendirilen ilk dönem eserlerinden Sevgili Arsız Ölüm, Berci Kristin Çöp Masalları ve Buzdan Kılıçlar romanlarındaki halk kültürü unsurlarının tespit edilmesi, yazarın bu unsurları eserlerinde işleyiş şeklinin belirlenmesi ve yorumlanması oluşturmaktadır. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Latife Tekin'in hayatı ve eserleri, çalışmamızın amacı, konusu, önemi ve yöntemi hakkında bilgiler ve kitap özetleri yer almaktadır. Birinci bölümde halk edebiyatı ürünleri (ağıt, dua, beddua, masal, halk hikayesi, efsane, destan, mâni, memorat, fikra, türkü…) hakkında bilgi verildikten sonra eserlerde tespit edilen unsurlara yer verilmiş ve yazarın bunları eserlerinde nasıl ele aldığı incelenmiştir. İkinci bölümde halk kültürü unsuru başlığında doğum, evlenme, ölüm, adetler, inanç ve inanışlar, oyunlar, sayılar, renkler, mutfak, el sanatları vb. unsurlar tespit edilmiş ve yazarın folklorik unsurları ele alış şekli yorumlanmıştır. Sonuç kısmında halk kültürü hususundaki tespitlerimiz, vardığımız yargılar, eserler arasında karşılaştırmalar yapılarak da ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk culture encompasses a wide range of areas including customs and traditions, faith and beliefs, oral literature, clothing, folk dances, and eating habits which are produced within a society and transmitted to the next generations and enlightens us regarding that society. Writers are a part and carrier of this culture that they are born into like every other individual. Latife Tekin, one of the prominent writers of Turkish literature after 1980, extensively covers the elements of folk culture particularly in her early works, benefits from the possibilities of the oral tradition, and as a culture carrier, makes ingenious use of these elements of the culture she grew up in. The purpose of the present study is to determine the elements of folk culture in the earlier novels of Latife Tekin, which are evaluated within the“Magical Realism,”including Sevgili Arsız Ölüm (Dear Shameless Death), Berci Kristin Çöp Masalları (Berji Kristin: Tales from the Garbage Hills) and Buzdan Kılıçlar (Swords of Ice), identify, and interpret the way the writer elaborates these elements in her works. The study consists of an introduction, two parts, and a conclusion. The introduction includes the life and works of Latife Tekin, the subject, purpose, and significance of the study as well as the methodology and the book summaries. In the first part, after the information about the works of folk literature (lament, prayer, curse, fairy tale, folk tale, legend, epic, folk song, memorat, jokes, ballads etc.) is presented, the elements identified in the aforementioned works are covered as well as how the writer elaborates these elements in her works. In the second part, the elements of culture including birth, marriage, death, customs, faith, and beliefs, games, numbers, colors, kitchens, handicrafts etc. were identified, and the way of the writer's elaboration of folkloric elements is interpreted. In the conclusion, certain determinations about folk culture and the decisions we have arrived at are also expressed by making comparisons between the works.