Ahmet Davutoğlu'nun medeniyet söylemi ve Ak Parti Dönemi Türk dış politikasında yeni siyaset arayışı
Ahmet Davutoglu's civilizational discourse and new political thinking on Turkish foreign policy during the Ak Party Era
- Tez No: 475698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsan, doğası gereği kollektif ve toplumsal bir yaşama şekli içerisinde hareket etmeye başladığından itibaren bir düzen arayışı içerine girmektedir. Medeniyet de yüzyıllardır insan kaynağı ile karşılıklı etkileşim içerisinde olması sebebi ile bireysel, kollektif ve toplumsal olarak etkilemiştir ve etkilenmiştir. Bu sebeple medeniyeti oluşturan unsurlar ve diğer dinamikler sürekli olarak bir değişim ve dönüşüm içerisinde süre gelmiştir. Uluslararası arenada hâkim adaletsiz bir düzen kurucu sistemin varolduğu, sistemin bugünün sorunlarına cevap verme noktasında yeterli olmadığını, merkezi yönetimin adı olan Batı'nın bugün kapsayıcılıktan uzak ve tek yönlü bir anlayışının olduğu ortaya konmuştur. Bu sebeple yeni bir düzen ve yeni düzen kurucu aktörler gerekmektedir. Bu manada Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli yansıtmadığını düzen kurucu bir aktör olarak kendisinin var olduğunu ve bu var olma zemininin, merkezinin, sahibi olduğu coğrafyada imkân ve sınır olarak mevcut olduğunu söylemiştir. Dış politikadaki bu söylem AK Parti dönemi dış politikasında belirginleşmiştir ve çok defa eyleme dönüşerek yeni bir politika olarak kurumsallaştırılmaya çalışılmıştır. Türkiye, poansiyelini yansıtma noktasında aşması gereken psiko-politik süreçi AK Parti döneminde başarmıştır. Bu sürecin mimarı olarak görülen Ahmet Davutoğlu'nun medeniyet algısı ve tasavvuru bu dönemdeki dış politikadaki yeni siyaset arayışının önemli izlerini taşımaktadır. Bu tezde AK Parti dönemi Türk dış politikasında Ahmet Davutoğlu'nun medeniyet söyleminin etkili olduğunu ve bu söylemin yeni bir politik anlayış ile yeni bir düzen arayışında olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humans have always been in search of order, ever since starting to live in a collective and social form of life because of one's nature. For centuries, civilization has been in a mutual interaction with human beings, where it got affected and had an effect upon the personal, collective and social aspects. For this reason, the elements and other dynamics that constitute civilization have proceeded in continuous change and transformation. The existence of an injustice system creator within the international arena, a system that is not sufficient enough to address today's problems as well as a global dominant power known as the West being remote from comprehensiveness and having one-sided consciousness have been put forward. As a result, a new order and the new founding actors are needed. In this sense, Turkey has indicated that it does not reflect its true founding potential. It has presented itself to have the grounds needed for new order through the opportunity and limit its geography holds. This foreign policy statement became more evident during the period of AK Party's foreign policy and has been tried to be institutionalized as a new policy by putting into action many times. Turkey has managed to comlete the psycho-political process in order to show its potential during the AK Party period. Through his perception and vision of civilization, Ahmet Davutoğlu, who is seen/considered as the architect of this period, reflects his significant influences in the quest of new strategies on the foreign policies. This thesis tries to explain that during the AK Party period, Turkish foreign policy has been influenced by Ahmet Davutoğlu's civilization discourse that seeks a new political understanding and a new order.