Karşılaştırmalı siyaset teorisi açısından Ahmet Davutoğlu'nun medeniyet söylemi ve ben idraki
In terms of comparative political theory: Ahmet Davutoğlu's discourse of the self perception
- Tez No: 754741
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VAHİT TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Karşılaştırmalı siyaset teorisi açısından Ahmet Davutoğlu'da Medeniyet söylemi ve Ben İdraki kavramının analizi ile özellikle İslam ve Batı dünyası arasındaki bireysel bilinç durumundan kolektif bilinç durumuna geçiş ve bunun devlet, toplum ve siyaset alanlarındaki tezahürleri açısından ele alınacak ve daha üst bir kategori olarak değerlendirilen medeniyet kavramının ben idraki süzgecinden geçirilmiş biçimi analiz edilmeye çalışılacaktır. Bu süreç bireylerin hem bireysel hem de toplumsal ilişkilerini etkilemektedir. Özellikle son 20 – 30 yılda kadim medeniyet havzalarında görülen kimlik canlanmaları, Avrupamerkezcilik karşısında ciddi argüman olarak kullanılmaktadır. Aslında bu canlanmalar gerek Batı akademi dünyasında gerekse de Doğu akademi dünyasında hem zengin bir literatürün oluşmasına sebep olmuştur hem de bu canlanmayı anlamaya çalışan teorik ve karşılaştırmalı çalışmalarında ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Aynı şekilde bu tartışmalar ülkelerin kendi içlerinde de gerek iç siyasetlerinde gerekse de dış siyasetlerinde önemli rol oynamaya başlamıştır. Bu noktada Karşılaştırmalı siyaset teorisi ve bu bağlamda bunun Türkiye'de öncülerinden olan Ahmet Davutoğlu'nun Medeniyet Söylemi ve bu söylemde merkezi bir kavram olarak yer alan Ben İdraki kavramının analizi karşılaştırmalı bir biçimde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In terms of comparative political theory, Ahmet Davutoğlu's analysis of the discourse of civilization and the concept of self-consciousness and the transition from individual consciousness to collective consciousness between the Islamic and Western world and its manifestations in the fields of state, society and politics and the concept of civilization, which is considered as a higher category, will be discussed. I will try to analyze the form passed through the filter of cognition. This process affects both individual and social relations of individuals. Especially in the last 20-30 years, the identity revivals in the ancient civilization basins are used as a serious argument against Eurocentrism. In fact, these revivals have led to the formation of a rich literature both in the Western and Eastern academic world, and also in the theoretical and comparative studies that try to understand this revival. Likewise, these discussions have begun to play an important role in the domestic and foreign policies of the countries themselves. At this point, Comparative political theory and in this context Ahmet Davutoğlu's Civilization Discourse, one of its pioneers in Turkey, and the analysis of the concept of Self-Perception, which is a central concept in this discourse, will be discussed in a comparative way.