Performans prizması ile balanced scorecard modellerinin karşılaştırılması: Bir finansal kiralama şirketi uygulaması
Comparison of performance prism and balanced scorecard models: Application of aleasing company
  1. Tez No: 475709
  2. Yazar: SAADET TULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yönetim muhasebesinin temel amacı, işletme yöneticilerine karar verme sürecinde yardımcı olmaktır. Bu bakımdan performans değerleme, yönetim muhasebesinin önemli konuları arasında yer almaktadır. Performans değerleme, günümüz işletmelerinin başarılarının değerlendirilmesinde ve rakipleri karşısındaki durumunun ortaya konmasında son derece önemlidir. Günümüzde finansal ve finansal olmayan çok sayıda performans değerleme yöntemi mevcuttur. Yalnızca finansal tabanlı performans değerleme yöntemlerinin, işletme performansını tam anlamıyla ölçmede yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu nedenle son yıllarda finansal ve finansal olmayan verileri birlikte değerlendiren çok boyutlu performans değerleme yöntemlerine olan ilgi son derece artmıştır. Bununla birlikte işletmelerin bu yöntemlerden hangisini kullanmaları gerektiği oldukça önemlidir. Performans Prizması da çok boyutlu performans değerleme yöntemlerinden biridir. Performans Prizması Yöntemi'nin en önemli özelliği işletme paydaşlarının tümünü dikkate almasıdır. Bununla birlikte ülkemizde çok boyutlu performans değerleme yöntemleri içerisinde en çok bilinen ve kullanılan yöntem, Balanced Scorecard Yöntemi'dir. Bu nedenle çalışmada öncelikle Performans Prizması Modeli, Balanced Scorecard Modeli ve diğer çok boyutlu performans değerleme modellerine ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Bu çerçevede çalışmada Performans Prizması Yöntemi'nin bir Finansal Kiralama Şirketi'nde nasıl uygulanacağını ortaya koymak ve Performans Prizması Yöntemi'ni Balanced Scorecard Yöntemi ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada, örnek olay yöntemi olan mülakat ve doküman incelemesi yöntemlerinden yararlanılarak Performans Prizması ve Balanced Scorecard Yöntemleri'nin uygulamasına yönelik bir çalışmaya yer verilmiştir. Bu çalışmada ortaya konulan Performans Prizması Modeli'nin, işletmelerin performans değerleme çalışmalarına ışık tutacağı ve daha sağlık yönetim kararları almada yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of management accounting is to help business managers in the decision making process. Therefore performance evaluation is one of the important subjects of management accounting. Performance evaluation is crucial in assessing the successes of today's businesses and showing the situation against the competitors. Nowadays, there are many financial and non-financial performance evaluation methods. Only financial-based performance evaluation methods were found to be inadequate to fully measure business performance. For this reason, in multidimensional performance evaluation methods, which assess both financial and non-financial data in recent years, has attracted attention greatly. However, it is very important for the enterprises should be used which methods of these. The Performance Prism is one of the multidimensional performance evaluation methods. The most important feature of the Performance Prism Method is that takes into account all of the business stakeholders. Balanced Scorecard Method is the most known and used method among multidimensional performance evaluation methods in Turkey. For this reason in this study first of all literatüre review carried out on Performance Prism Model, Balanced Scorecard Model and multidimensional performance evaluation models. In this context, in this study it is aimed to show how Performance Prism Method will be applied in a Leasing Company and to compare Performance Prism Method with Balanced Scorecard method. In this study study, a study on the application of the Performance Prism and Balanced Scorecard Methods was conducted by using interview and document review methods which are case study method. It is believed that the Performance Prism Model presented in this study will shed light on businesses' performance evaluation and will help them to make more healthy management decisions.