Türkiye'de suçun sosyoekonomik belirleyicileri: Panel veri analizi
The socioeconomic determinants of crime in Turkey: A panel data analysi̇s
  1. Tez No: 475762
  2. Yazar: ÜMİT YAŞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KİREN GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sosyoloji, Econometrics, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Suç olgusu toplumun koyduğu değerlere ve normlara aykırı davranışlardır ve her toplumda ortaya çıkan ciddi bir evrensel sorundur. Devletler, suçun toplumlar için yarattığı tahribat nedeniyle suçu engelleyici ve önleyici politikalar üretmeyi amaçlamaktadırlar. Suç olgusunun Türkiye'de hangi değişkenlerce, ne ölçüde etkilendiğini ekonometrik analiz yoluyla tespit etmek ve suç oranlarını azaltmaya yönelik öneriler sunmak, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada 2008-2013 dönemi için Türkiye'de suç oranları ile lise mezunu oranı, kent nüfusu oranı, boşanmış birey oranı, sanayi elektrik tüketimi ve gayri safi yurtiçi hasıla gibi sosyal ve ekonomik değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde suç ve suçun ekonomik modelleri alanındaki temel kavramlara yer verilmiştir. Ayrıca Türkiye'de suçun gelişimine dair bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde panel veri modelleri detaylı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise model için uygun tahmin yöntemi belirlenmiş ve ekonometrik model tahmin edilmiştir. Temel varsayımlar test edildikten sonra varsayımdan sapmalara uygun dirençli tahmin yöntemi ile model yeniden tahmin edilmiş ve katsayı tahminleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime phenomenon is a behavior that is contrary to the values and norms of the society and it is a serious universal problem that arises in every society. States are aiming to produce anti-crime and preventive policies because of the destruction in societies which is created by crime. The aim of this study is to determine what variables and extent of crime are affected in Turkey through the econometric analysis and to offer suggestions for reducing crime rates. The study examined the relationship between crime rates and the social and economic variables such as high school graduation rate, urban population ratio, divorced individual ratio, industrial electricity consumption and gross domestic product for the period 2008-2013 in Turkey. The study consists of three parts. In the first part, basic concepts of crime and crime economy are given and an evaluation of crime development in Turkey is done. In the second part, panel data models are detailed. In the third part, appropriate estimation method is determined and the econometric model is estimated. After the basic assumptions are tested, hypothetical deviations are estimated with the appropriate resistance estimation method and the coefficients estimates are interpreted.