Suçun ekonomik analizi: Türkiye örneği
Economic analysis of crime: The example of Turkey
  1. Tez No: 125526
  2. Yazar: YAKUP AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SUÇUN EKONOMİK ANALİZİ: TÜRKİYE ÖRNEĞİ Yakup AKKUŞ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU 2003-Sayfa:71 Jüri: Prof. Dr. Şule ÖZKAN Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU Yrd. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Bu çalışma, Türkiye'de kişiye ve mala karşı işlenen asayiş suçlarının sosyo ekonomik belirleyicilerini uygulamalı analiz yoluyla ortaya koymaktadır. İnceleme dönemi olarak 1993-2000 yıllan arası alınmış ve adalet verisi ile kişi başına gelir, enflasyon gibi diğer sosyo-ekonomik verilerden yararlanılmıştır. Çalışmada suç türleri ve suçu belirleyen faktörlerin verilerini belli bir zaman boyutunda birleştiren panel veri analizi yapılmıştır. Değişken ekleme ve çıkarma yoluyla oluşturulan dört model Genelleştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemiyle tahmin edilmiştir. Ayrıca panel çalışmalarda ortaya çıkan değişen varyans sorunu White sınaması ile çözülmeye çalışılmış ve EKK yöntemine oranla daha anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'de kişiye karşı suçlar, genelde tarımsal faaliyetlerle uğraşanlar tarafından; mala karşı suçlar ise daha çok işsizler tarafından işlenmektedir. Asayiş suçları genelde ceza miktarındaki artıştan olumsuz yönde etkilenmektedir. Mala karşı suçlar, genelde 22-29 yaş grubu gençler tarafından işlenmektedir. Bu suçlar içerisinde özellikle hırsızlık suçu, şehirlerde daha çok görülmektedir. Türkiye'de mala karşı suç işleyen bireylerin yaygın kabulün aksine belli suçlarda uzmanlaşmadıkl arı ard arda farklı suçları işledikleri gözlenmiştir. Genel anlamda, kişi başına gelirdeki artış asayiş suçlan üzerine belirsiz etkilere sahiptir. Mala karşı işlenen suçlar, kişi başına eğitim harcamasından pozitif yönde etkilenmektedir. Ayrıca, enflasyondaki artışın asayiş suçlarım düşük miktarlı da olsa artıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ECONOMIC ANALYSIS OF CRIME: THE EXAMPLE OF TURKEY Yakup AKKUŞ Supervisor: Assistant Prof. Hayati AKSU 2003-Page: 71 Jury: Prof. Şule ÖZKAN Assistant Prof. Hayati AKSU Assistant Prof. Kerem KARABULUT This study reveals the socio-economic determinants of public order crimes which split into property and individual crimes by an emprical analysis. To do this, a panel data set is analyzed using the data set of justice and socio-economic data such as per capita income, inflation and per capita education expenses over the period of 1993-2000. Alternative four models formed are estimated by generalized least squares method. Also, White test is run to overcome the problem of heteroscedasticity. The results have shown that individual crimes are generally committed by people who work in the agriculture sector while property crimes are generally committed by unemployed people in Turkey. Generally, public order crimes are inversely affected from rising of punishment. Property crimes are committed by the young people at the age group of 22-29. Of these types of crime, especially thefts are observed more in cities. In Turkey, on the contrary of the common opinion, criminals commit property crimes are not specialists for a particular crime; they commit different crimes one after another. Generally, an increase in per capita income has an uncertain effect on public order crimes. Property crimes are positively affected by an increase in per capita education expenses. Finally, it is determined that an increase in inflation rate leads to an increase, even if it is little, in public order crimes.