Foreign trade, technological change and economic growth in the U.S.: 1820-1913
Amerika Birleşik Devletleri'nde dış ticaret, teknolojik değişme ve ekonomik büyüme: 1820-1913
  1. Tez No: 475831
  2. Yazar: ONUR YÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 1820-1913 yılları arasında etkileyici bir ekonomik büyüme performansı sergiledi. Bu süreçte ABD hammadde sağlayıcısı olmaktan çıkıp üreten bir ekonomi haline geldi. ABD'nin 19. yüzyıldaki ekonomik performansını açıklayabilmek adına birçok akademisyen çeşitli faktörlerin rolleri üzerinde duran çalışmalar yaptı. Neo-klasik kalkınma çalışmalarında ise bugüne kadar sıklıkla dış ticaretin, teknolojik değişme ve ekonomik performans üzerindeki olumlu rolü vurgulandı. Bu iddianın aksine bazı iktisatçılar ise merkez ülkelerin kalkınma süreçlerinde serbest uluslararası ticaretten faydalanmadıklarını savunur. Söz konusu tartışmaların ışığında, bu tezde ABD'nin 1820-1860 ve 1866-1913 yılları arasındaki teknolojik değişmesi, dış ticareti ve ekonomik büyümesi arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Bu tezde dış ticaret, ticarete açıklık oranı ile, teknolojik değişme 1000 kişi başına düşen patent almış icat sayısı ile, ekonomik büyüme ise kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ile temsil edilmektedir. Bu serilere Toda-Yamamoto yaklaşımına göre Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Bu testin sonuçları Amerikan İç Savaşı sonrası dönem için kişi başına GSYİH'den ticaret açıklığına ve kişi başına GSYİH'den kişi başına düşen patent sayısına doğru tek yönlü 2 adet nedensellik ilişkisi ortaya koymuştur. Amerikan İç Savaşı öncesi dönem için ise seriler arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
United States experienced an impressive economic growth between 1820 and 1913. Over this period United States had been transformed from a raw material supplier to a manufacturing economy. Roles of various factors were stressed in order to explain the 19th century economic performance of the United States by numerous scholars. In neoclassical development studies on the other hand, positive role of foreign trade on technological change and economic performance has been asserted frequently. Some economists however, argue the converse and stress that core countries did not benefit from free international trade during their development process. In line with these discussions, causal relationships between technological change, foreign trade and economic growth of the American economy are investigated in this thesis for the periods of 1820-1860 and 1866-1913. In this study, foreign trade is measured by trade openness ratio; annual number of patented inventions per capita is used as the proxy of technological change and economic growth is represented with GDP per capita series. Granger non-causality test with Toda-Yamamoto approach is applied to these series. Results of this test suggest merely unidirectional causality from GDP per capita to trade openness ratio and from GDP per capita to the number of patented inventions per 1000 capita for the post-Civil War period. No causality relationship is found for the pre-Civil War period.