Deniz trafik yoğunluğunun OTS verileri kullanılarak haritalandırılması: Kuzey Ege denizinde bir uygulama
Mapping marine traffic density by using AIS data: An application in the Northern Aegean Sea
- Tez No: 475830
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Denizyolu taşımacılığının gelişmesiyle birlikte artan deniz trafiği beraberinde deniz kazası, çevre kirliliği gibi birtakım tehlikeler de getirmektedir. Bir bölgede bulunan deniz trafik yoğunluğunun incelenmesi ve o bölge hakkında durumsal farkındalığın artması oldukça önemlidir. Deniz trafiğiyle ilgili yapılan çalışmalar genel olarak Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) verileri ile deniz trafik yoğunluğunun incelenmesi, çatışma ya da karaya oturma olasılıklarının hesaplanması, bölgesel ya da küresel düzeyde gemi hareketlerini gösterecek yoğunluk haritalarının çıkarılması ve seçilen bölgelerdeki gemi hareketlerinin incelenmesi şeklindedir. Artan deniz trafiğinin incelenerek bölgeler hakkında durumsal farkındalığın artmasını sağlayan çeşitli yöntemler ve programlar bulunmaktadır. Örneğin IWRAP Mk II, SAMSON, GRACAT gibi programlar kullanılarak gemilerin çatışma ya da karaya oturma olasılıklarını nicel olarak hesaplamak mümkündür. Türkiye'de, deniz trafiğinin incelenmesi ile ilgili çalışmalar bulunmakla birlikte, deniz trafiğinin analizinde kullanılan bir program geliştirilmemiştir. Literatürde olan bu eksiklikten yola çıkılarak bu çalışmada bir masaüstü uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama ile OTS verileri kullanılarak öncelikle gemi hareketlerinin haritalandırılması sağlanmaktadır. Gemi hareketleri haritalandırıldıktan sonra iki nokta seçilerek bu iki nokta arasından geçen gemilerle ilgili çeşitli grafikler ortaya çıkarılabilmektedir. Bu uygulama ile Frekans-Mesafe, Draft-Mesafe, Yere Göre Sürat-Mesafe, Yere Göre Sürat-Yere Göre Rota gibi çeşitli dağılımların hesaplanıp grafiksel olarak gösterilmesi mümkündür. Bu konuda Türkiye'de yapılmış ilk örnek niteliğinde olan uygulamanın farklı ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The increase in the marine traffic with the advancement of maritime transportation has brought about such hazards as marine accidents and environmental pollution. Investigating of the marine traffic density in a region and increasing the situational awareness about that region is of appreciable importance. Studies on marine traffic are generally based on the examination of the density of marine traffic with Automatic Identification System (AIS) data, the calculation of the probability of collision or grounding accidents, developing the regional or global density maps to show ship movements and investigating the ship movements in the selected regions. There are various methods and programs to analyze the marine traffic and to increase the situational awareness about the regions in question. For example it is possible to calculate the collision or grounding probability quantitatively by using programs such as IWRAP Mk II, SAMSON, GRACAT. Although there are some studies on the investigation of marine traffic in Turkey, a program for the analysis of marine traffic has not been developed yet. Considering this lack in the literature, a desktop application has been developed in this work. With the developed application, mapping the ship movements with AIS data becomes possible. After mapping the vessel movements, it is possible to select two points and create various graphics regarding the vessels passage between these two points. Besides with this application, Frequency-Distance, Draught-Distance, SOG-Distance, SOG-COG distributions can be calculated and visualized graphically. Furthermore, it is possible to develop the application, which has been the first development in Turkey, in line with different needs.