Frithjof Schuon'da dini çoğulculuk
Frithjof Schuon's opinion on religious pluralism
- Tez No: 475863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SIDIKA OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Frithjof Schuon (1907-1998) dini çoğulculuk konusunda önde gelen düşünürler arasındadır. Aynı zamanda dinlere karşı olan hoşgörülü yaklaşımı ile dikkat çekmektedir. Schuon'a göre Tanrı kendisini tüm dinlerde gösterdiği için hepsi eşittir ve hiçbir dine dışlayıcı bir tavır takınılamaz. Dini öğretilerin özünün kavranabilmesi için doğru anlaşılması gereklidir. Bunun yanında Schuon, dini çoğulculuğa dair düşünceleriyle modern toplum düzenine de ışık tutarak önemli düşünürler arasında yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı Frithjof Schuon'un dini çoğulculuk düşüncelerini nasıl inşa ettiğini incelemek bunlar doğrultusunda dinlerin aşkın birliği, perenniyal din, hakikat, metafizik bilgi, modernizm gibi kavramlarını açıklayarak, dini çoğulculuk düşünceleri açısından değerlendirmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Frithjof Schuon (1907-1998) is among the leading thinkers about religious pluralism. He is also attracted attention by his tolerant approach towards religions. According to Schuon's, all religions are equal because God shows himself in all of them and no religion can be treated exclusionary. It is necessary for religious teachings to be grasped, the essence of them must be understood well. In addition Schuon has taken his place among the important thinkers by lightening the modern society system with his thoughts about religious pluralism. The purpose of this study is to examine how Frithjof Schuon built religious pluralism ideas and to explain and evaluate the concepts like transcendent unity of religions, religio perennis, truth, metaphysical knowledge, modernism in terms of these ideas.