Seyyid Hüseyin Nasr'ın İslam felsefesi
Seyyed Hossein Nasr's Islamic philosophy
  1. Tez No: 332505
  2. Yazar: BAHAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelenekselcilik, modernizme karşı geleneğin önemini savunan, kaynağı İlahi olan bir düşünce ekolüdür. Temsilcileri, Rene Guenon, Frithjof Schuon, A. K. Coomaraswamy, Titus Burckhardt, Martin Lings ve Seyyid Hüseyin Nasr?dır. Seyyid Hüseyin Nasr, Gelenekselciliğin günümüzde, İslam dünyasındaki en önemli temsilcisidir. Her din Nasr?ın araştırma konusu olmuşsa da, onun asıl gelenekselciliğin merkezine oturttuğu din İslam dinidir. Ona göre bilgi, İlahi kaynaklıdır. Gerçek bilgi ise Mutlak?ın bilgisidir. Gerçek varlık Allah?ın varlığıdır ve biz onun varlığına ulaşmak için çabalarız. Bu çabalarımız geleneğe bağlı kaldığımız ölçüde nihayete erer. Sanatta bile güzellik, Allah?a yakın olduğu ölçüde güzeldir. Nasr?ın felsefeye olan ilgisi ve felsefe tarihi hakkında engin bilgi birikimi, özellikle İslam felsefesine hâkimiyeti, onun önemini artırmıştır. Onun felsefesi İlahi olana ulaşmak için bir araçtır. Nasr?ın düşüncesine göre, her şey bizi Allah?a yaklaştırdığı ölçüde değerlidir. İslam felsefesi ile ilgili birçok eseri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditionalism is a notion ecole source of which is divine that defends the importance of tradition against modernism. Its agents are Rene Guenon, Fritlhjof Schuon, A.K. Coomasraswamy, Titus Burckhardt, Martin Lings and Seyyid Hüseyin Nasr. In today?s Traditionalism, Seyyid Hüseyin Nasr is the most important agent in Islamic world. Even though Nasr has become an issue to be reached by all religions, the essential religion that he based his traditionalist ideas is Islam. According to Nasr, knowledge is originated from divine. The real knowledge is preciseness?s knowledge. The real absence is the absence is of Allah and we try to reach his absence. The result changes in accordance with the efforts that we try to abide by him. Even in art the beautiful is beautiful as far as it is close to Allah. The interest of Nasr?s to philosophy and his wide knowledge about the history of philosophy especially about Islam enhanced his importance. Philosophy is a tool to reach the divine. According to him, everything is precious as far as it makes us closer to the Allah. He has got lots of productions about philosophy.