Türkiye'de sağlık turizminde rekabet gücünü etkileyen faktörler üzerine bir alan araştırması
A field study on the factors affecting the competitiveness of health tourism in Turkey
  1. Tez No: 475878
  2. Yazar: İSMAİL KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KALELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sağlıklı ve mutlu yaşam sürme insanoğlunun temel gereksinimlerinden birisi olup tarih boyunca insanlar sağlıklı ve mutlu bir yaşam peşinde koşmuştur. Sağlık ve teknoloji alanında yaşanan olumlu gelişmeler insanların daha uzun ve sağlıklı yaşama düşüncesini güçlendirmekte; sağlık sorunlarına çözüm bulmak için alternatifler aramasına neden olmaktadır. Bu alternatiflerden birisi de insanların çeşitli nedenlerle kendi ülkelerinde ulaşamadıkları sağlık hizmetine başka ülkelere giderek ulaşmaya çalışmasıdır. İnsanların farklı ülke veya bölgelerden sağlık hizmeti almaya yönelik seyahatleri sağlık turizmi sektörünün doğmasına neden olmuş; insanların ortalama yaşam süresinin uzaması, iletişim, ulaşım ve teknolojide yaşanan gelişmeler sağlık odaklı seyahatleri artırmıştır. Yakın zamana kadar az gelişmiş veya gelişmemiş ülkelerden Avrupa ve Amerika'ya gidiş şeklinde olan sağlık turizmi hareketlerinin yönü kısmen değişmiş ve Hindistan, Malezya, Singapur gibi Uzakdoğu ülkeleri önemli destinasyonlar arasında yer almaya başlamıştır. Sağlık sistemindeki olumlu gelişmeler, kamu ve özel sektörün sağlık yatırımları Türkiye'de sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmiş ve ülkenin sağlık turizminde önemli bir noktaya gelmesine katkı sağlamıştır. Türk hekimlerin gerçekleştirdiği ses getiren organ nakilleri ve medikal operasyonlar ülkenin sağlık turizmindeki konumunu güçlendirmektedir. Çalışma kapsamında öncelikle sağlık turizminin dünyadaki gelişimi; Türkiye'de sağlık sisteminin yapısı, olumlu ve olumsuz yönleri, sağlık turizmine yönelik çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra rekabet kavramı ve sağlık turizminde rekabeti etkileyen ve belirleyen unsurlar detaylı olarak ele alınmıştır. Nihai olarak Türkiye'nin sağlık turizmindeki potansiyeli irdelenmiş, sektör temsilcilerine uygulanan anketlere verilen cevaplar üzerinden sağlık turizmine yönelik faaliyetlerin nicel ve nitel analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'nin sağlık turizmi açısından hizmet kalitesi, fiyat-maliyet avantajı, hedef destinasyonlara yakınlığı, modern ve donanımlı sağlık tesisleri ile öne çıktığı görülmüştür. Yabancı dil odaklı iletişim sorunları, sektörde denetimin yetersiz olması, fırsatçı ve yetkin olmayan kişilerin sektörde faaliyet göstermesi sektörün karşılaştığı önemli sorunlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Living a healthy and contented life has been one of the basic desires of mankind and people have been constantly looking after this desire throughout the history. Progressive developments in the areas of health and technology heartened people even further in their desire to live longer and healthier and led them to seek alternative approaches to solve their health problems. One of these alternatives is to reach such health services in foreign countries that they do not have access in their home country due to varied reasons. Traveling across borders for the purpose of receiving health services resulted in the rise of health tourism, and improvements in life expectancy and advancements in communication, transportation and technology increased the number of such travels. While common destinations for patients from least developed countries were Europe and USA until recently, but this started to change towards new destinations like India, Malaysia and Singapore in East Asia. Positive developments in health system and investments made by both public and private sectors in Turkey raised the quality of health services and significantly contributed to the development of health tourism in the country. Medical operations and exceptionally successful organ transplants carried out by Turkish physicians further strengthen the position of the country in health tourism. Starting with the overall development of health tourism in the world, this study investigates the structure of the health system in Turkey, its positive and negative aspects, literature on health tourism. Then, the general concept of competition and the factors influencing and determining competition in health tourism are discussed in detail. Finally, potentials of Turkey in health tourism are evaluated; quantitative and qualitative analyses of health tourism related activities are made by using the outcomes of a questionnaire conducted with sector representatives. It is found that Turkey has an advantageous position in health tourism with respect to the quality of services, price-cost benefits, proximity to target destinations, and modern and well-equipped health facilities. On the other hand, communication problems due to lack of language skills, inadequate supervision in the sector, and services provided by opportunist and unqualified persons in the sector are among the important problems facing the industry.