Adli belge incelemelerinde autopen ürünü yazı ve imzaların analizi
Analysis of autopen product texts and signatures in forensic document reviews
  1. Tez No: 475894
  2. Yazar: AHMET ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, genel olarak“Autopen”şeklinde tanımlanan ve günümüzde birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılan makinelerden elde edilen yazı ve imzaların fiziksel olarak incelenmesi, el ürünü yazı ve imzalara göre benzerlik ve farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Böylece Adli Belge inceleme süreçlerindeki karşılaştırmalara katkı sağlanması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında, üzerinde yazı ve imza örnekleri bulunan toplam 253 adet autopen ürünü belge (56 adet imza, 197 adet yazı ve rakam ihtiva eden) ABD'de bulunan“Damilic Company”isimli şirketten elde edilmiştir. Temin edilen autopen ürünü yazı ve imza örnekleri; fulaj izi, işleklik, genel şekil, dönüş hareketleri, başlangıç ve bitim noktaları yönünden makroskobik olarak incelenmiştir. Akabinde, el ürünü yazı ve imzalar ile aynı örneklerin autopen kopyaları arasındaki benzerlik ve farklılıklar betimsel olarak analiz edilerek; belge inceleme uzman ve asistanlarının konuyla ilgili tecrübe ve bilgi birikimine dayalı değerlendirmelerine yer verilmiştir. Sonuçta, örnek el ürünü yazı ve imzalar ile aynı örneklerin autopen kopyaları arasında; ilk bakışta genel şekil olarak benzerlikler gözlemlense de yapılan makroskobik incelemeler neticesinde ayırt edici farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ancak autopen yardımıyla kopyalanmış tüm yazı ve imzaların sahteliğinin tespitinin mümkün olduğu yönünde bir genelleme yapılmasının doğru olmayacağı değerlendirilmiştir. Ayrıca, gelişen autopen teknolojisi ve ürünlerine yönelik daha fazla araştırma ve deneme çalışmaların yapılmasının elzem olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make a physical examination of the writing and signatures obtained from machines that are generally called“Autopen”and widely used in many places today and reveal their similarities and differences to/from handwritten texts and handmade signatures. Thus, it is aimed to contribute to the comparisons in judicial document review processes. A total of 253 autopen product documents (including 56 signatures, 197 letters and figures) were obtained from the company named“Damilic Company”located in the USA. The obtained samples of autopen product texts and signatures were macroscopically examined in terms of the marks caused by the pressing during writing, activity, general shape, rotational movements, and starting and ending points. Subsequently, the similarities and differences between the handwritten texts and handmade signatures and their autopen copies were analyzed descriptively. Evaluations were made based on the experience and knowledge of document review specialists and assistants on the subject. As a result, although similarities were observed between the handwritten texts and handmade signatures and their autopen copies in general shape at the first glance, discriminating differences were detected between them through the macroscopic examination. However, it was concluded that it would not be appropriate to make a generalization that it is possible to determine the falsity of all autopen copy texts and signatures. Moreover, it was realized that further research and tests are needed on the developing Autopen technology and products.