Trakya bölgesinde imal edilen kulaklı pulluk uç demirlerinde malzeme özelliklerinin saptanması ve standartlar ile karşılaştırılması üzerine bir araştırma.
- Tez No: 47590
- Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi Trakya Bölgesinde îmal Edilen Kulaklı Pulluk Uç Demirlerinde Malzeme ÖzellMerinin Saptanması ve Standartlar ile Karşılaştırılması Üzerine bir Araştırma Atilla BABACAN Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tekirdağ Meslek Yüksek Okulu Makina Bölümü öğretim Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1995, Sayfa 67 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Juri:Prof. Dr. Bülent EKER Jüri: Doç.Dr. Bahattin AKDEMİRII ÖZET Çelik seçimi genelde imal edilecek alet makina ve ekipmanlarının en önemli unsurudur. Çelik seçiminde de diğer tüm gereçler için olduğu gibi belirli bir işlemi görecek bir aygıt, makina, araç vb. parçasının belirlenen çalışma koşullan altında çalışacak en uygun ve olabildiğince ucuz çeliği seçmek amaçlanır. Bu seçimi en iyi ve en uygun olarak yapabilmek için bir yandan tasarımı yapılan parçanın çalışma koşulları ile ilgili tüm gereksinimleri, standartları belirlemek, diğer yandan bu gereksinimlere en uygun özelliği sağlayacak çeliği bulabilmek gerekir. Bunu sağlayabilmek için de çelikler ve çeliklerin özellikleri bilinmelidir.Tasanmda ortaya çıkan gereksinimler dizisi çeliklerin özellikleri ile karşılaştırılarak en uygun seçim yapılabilir. İmal edilecek alet, makina ve ekipmanlarını ilgili standartlarmada uymak gerekir. Bu nedenlerle Tekirdağ bölgesinde imal edilen pulluk uç demirlerinin malzeme özellMerinin saptanması ve bu araştırma sonucunda elde edilen bulguların TSE değerleri ile karşılaştırılması bu araştırmanın amacı olmuştur. Araştırmada imalatçılardan tesadüfi örnekleme ile seçilen pulluk uç demirleri kullanılmış kimyasal analiz değerleri, sertlik ölçümleri, çekme mukavemetleri ve boyut analizleri tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda yay çeliğinden imal edilen uç demirlerinin kimyasal analiz ve çekme mukavemeti değerleri bakımından uygun st 42 ve imalat çeliğinden yapılan uç demirlerinin standartlara uygun olmadığı saptanmıştır. Araştırmada kullanılan tüm uç demirlerinin sertliği standartlara uygun bulunmamıştır. Ayrıca uç demirleri boyut olarakta standartlara uygun değildir. Yay çeliğinde imal edilen uç demirleri imalatçılar tarafından ısıl işleme tabi tutulup sertlik değerleri TS 1 137 de istenilen değerlere ulaşırsa uç demirleri uzun süre kullanılabilir. Bu durumda set malzemenin toprak ile sürtünmesi neticesinde uç demiri yüzeylerinin pürüzlülük değeri düşeceğinden pulluk çeki kuvveti azalacaktır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Master's Degree Thesis Determine of properties of and metals of ploughs manufactured in Trakya and their comparison with the standarts. Atilla BABACAN Trakya Universty Tekirdağ Agricultural Faculty Tekirdağ Vocational School-Instructor Trakya Universty Science Institue Agricultural Machinery Department Supervisor: ProfDr. Poyraz ÜLGER 1995, Page 67 Jury: Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Jury: ProfDr. Bülent EKER Jury: Doç. Dr. Bahattin AKDEMİRIV SUMMARY Steel selection is the most important factor in manufacturing tool,machinery and their eguipments.in steel selection the purpose is the obtain the most reliable,appropriate,strenghtened and reasably econumics results.In order to make o good selection,not only realistic working conditions of the material must be known. During the desing due to the reguirements that were indicated,right selection of the material can be done. The machine to be manufactured must fit the concerning international standarts. For these reasons to determine the material specification of the plough shares which are made in Tekirdağ region and to compare the results with the TSE standarts was the aim of this research. The plough shares which tested in this research where choosen by random sampling from the workshops and their chemical analysis, hardness values, tensile strenghts values and dimensional analysis values were determined. According to the results the chemical analysis and tensile strenghts values of the plough shares made from spring steels were suitable but the steel and st 42 steel plough shares did not fit the standarts. All of the plough shares hardness values used in this research were not suitable for suitable for standarts. Related plough shares dimensional values also were out of the standart values as well. Plough shares made from the spring steel can be used for a langer period provided that heat treatment applied and their hardness values increased to the level reguired by TS 1137. There fore the rougness values of the share surfaces will be reduced by the rubbing of the hard material with the soil and the plough pulling power will also get less.