Optik sistem kullanarak domateslerin rengine göre sınıflandırılması üzerine bir araştırma
A Research on the sorting of tomatoes according to their colours using optical systems
- Tez No: 78889
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Doktora Tezi OPTİK SİSTEM KULLANARAK DOMATESLERİN RENGİNE GÖRE SINIFLANDIRILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA LEVENT TAŞERİ Trakya Üniversitesi Tekitrdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bülent EKER 1998, Sayfa :78 Jüri: Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Prof.Dr. Bülent EKER (Danışman) Jüri: Prof.Dr. Kamil ALİBAŞ Bu çalışma; Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümünde yapılmıştır. Endüstriyel kullanıma sunulan ve ihraç edilen sofralık domateslerin renk standartlarına göre bir sınıflamaya tabi tutulması pazar talepleri açısından gereklidir. Teknoloji açısından ileri ülkeler çeşitli renk sınıflandırma makina ve cihazları geliştirmişlerdir. Ülkemizde, domates renk sınıflandırıcılara ihtiyaç duyulmasına rağmen domatesin hasat sonrası yapılan ayıklama işlemlerinde böyle bir sistemin çok işletmede bulunmaması bizi bu tip bir araştırmaya yöneltmiştir.Bu çalışma ile, optik sistem kullanarak domatesleri rengine göre ayırabilen bir makinenin prototipinin oluşturulması amaçlanmıştır. Domatesleri renklerine göre düzgünce ayırabilen bu makine, elle yapılan işi azaltacak aynı zamanda domates pazarına istenilen renkteki domatesi sağlayarak domates kayıplarının azalmasında önemli bir rol oynayacaktır. Bu makine; bantlı konveyör, aydınlatma düzeneği, yönlendirme mekanizması düzeneği, opto-elektronik sistem ve bilgisayar birimlerinden meydana gelmektedir. Bu makinede, ilk olarak 2,5 m. uzunluğunda bir bantlı konveyör tasarlanmış, ve imal edilmiştir. Konveyörü istediğimiz hızda çalıştırabilmek için elektrik motoruna hız ayarlayıcı elektronik bir cihaz bağlanmıştır. Domateslerin yönlendirilmesi elektrikli devre elemanları ile otomatik olarak kontrol edilmektedir. Bu yönlendirme sisteminde kullanılan elektrik devre elemanları elektrik panosu içerisine monte edilmiştir. Domatesleri renk özelliğine göre ayırmak için optik sistemden faydalanılmıştır. Optik sistem, aydınlatma düzeneği ve opto-elektronik devreden oluşmaktadır. Optik algılamanın temel ilkesi, dokunmaksızın bir cismi ışık (optik) yardımıyla algılama, sonra elektronik alacak değerlendirme ve sinyale dönüştürmektir. Bu makinenin kısaca çalışma prensibi şu şekilde olmaktadır. Konveyör üzerinde tek tek ilerleyen domatesler aydınlatma düzeneğinden geçerken fotodiyot tarafından rengine göre algılanır. Algılanan rengin sinyale dönüştürülmesi ve yönlendirme sisteminde bu sinyalin kullanılması elektronik bir devrede gerçekleşmektedir. Bilgisayarda yazılmış bir programda değerlendirilen renk sinyali, yönlendirme mekanizmasının plakalarına hareket vererek domatesleri sınıflandırmaktadır. Tüm sistem elemanlarının yerlerine monte edilmesi ve daha sonra birlikte çalışması test edilmiştir. Denemede, konveyör bantı üzerinde taşınan domates örnekleri meyvanın apex kısmı üzerine gelmesi koşuluyla test aparatlarının renk tarama kısmından geçirilmiştir. Domateslerin renk tarama bölgesinden geçtikten sonra, kırmızı ve yeşil olarak sınıflandırılmasında doğruluk yüzdesi hesabı yapılmıştır. Deneme sonucu olarak, bu domates sınıflandırma makinesi materyali kırmızı domates ve yeşil domates olarak konveyörün 5.71 m/dak hızında % 75 doğrulukta birbirinden ayırt edebildiği tespit edilmiştir. Prototipi oluşturulan makinenin domates endüstrisinde kullanılabilmesi için kapasite arttırıcı önlemlere gereksinimi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ph.D. Thesis A RESEARCH ON THE SORTÎNG OF TOMATOES ACCORDİNG TO THEİR COLOURS USİNG OPTICAL SYSTEMS Levent TAŞERİ University of Trakya Faculty of Tekirdağ Agricultural Agricultural Machinery Department Research Assistant University of Trakya The Institute of Natural Sciences Agricultural Machinery Main Science Section Supervisor: Prof. Dr. Bülent EKER 1998, Page: 78 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury: Prof. Dr. Bülent EKER (Supervisor) Jury: Prof.Dr. Kamil ALİBAŞ This research which was conducted in the department of Farm Machinary of Trakya University, Tekirdağ Agricultural Faculty. Classifications of tomatoes which are consumed at the table and processed in the industry according to their colour is needed for marketing demand. Developped countries have invented machines and devices, in our country, Although the colour sorter are needed in to industry, many of factories have not got this kind of sorter. This let us to do this research.IV This research aims at the manifacturing of a prototipe machine of colour classification used in the standardisation of table tomatoes in our country, Turkey. This machine, which could classify the tomatoes properly according to their colours, will not only reduce labour but also plays an important role in decreasing waste by means of providing desired colour of tomatoes to the market. This machine consists of five sub-units, namely, a band conveyor, a lighting system, a directing mechanizm, an opto-electronic system and a computer unit. To form the machine, first, 2,5 m. long band conveyor was produced. In order to monitor the speed of the conveyor, an electronic device which regulates the speed was installed. Sorting the tomatoes is made automatically by electrical circuit units which was assemblied on the electronic panel. In the sorting of the tomatoes according to their colours, an optical system which was formed by a lighting system and opto-electronic circuit was used. The basic principles of optical perception is to percieve any matter by light without touching them, then examine electronically and finally transform to a signal. In this system, the tomatoes going forward on the conveyor one by one is detected by a photodiot according to their colours while passing through the lighting system. An electronic circuit was also made to transform the percieved colour to the signal and to direct the tomatoes. Then, this detection signal access to the computer program. Considering the signal, the program lead the plate to move and classification is made. The units of the system were finally combined and the whole system was tested together. The sample tomatoes carried on the band of conveyer were passed at the colour detecting part of testing apparatus with the condition put upon the fruit apex part. In order to grade the surface colors of each ripeness rate for fresh market tomatoes, we calculated accuracy in colour sorting. In the experiment, the sample tomatoes carried on the band of conveyer were passed at the colour detecting part of testing apparatus with the condition put upon the fruit apex part. The system is capable of sorting out into two colours which are red and green. In the experiments, how accurately the system sorted the tomatoes out into their colours was evaluated. The averaged accuracy in colour sorting is % 75. As a result, it was investigated that further developments to increase the capacity are needed to use this system whose prototip was produced in the industry.