Osmanlı astronomisi ile Avrupa astronomisinin Takiyyüddin er Rasıd ve Tycho Brahe örnekleriyle karşılaştırılması
Comparing European astronomy and the Ottoman astronomy with the samples of ''Takiyyüddin and Tycho Brahe'
- Tez No: 475927
 - Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KÖMEÇOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Tarih, Astronomy and Space Sciences, Science and Technology, History
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 320
Özet
16.Yüzyılda Osmanlı astronomisi ile Avrupa astronomisinin Takiyyüddin ve Tycho örnekleriyle karşılaştırılması tezimizin konusunu oluşturmaktadır. İlkçağlardan günümüze Astronomi çeşitli uygarlıkların çalışma alanı olmuştur.Eski Yunan düşünürleri evren modelleri tasarlayarak astronominin gelişimine katkıda bulundular.İslam astronomları evreni felsefe boyutta incelediler.Türkler ise ilk rasathaneleri kurarak, astronomiyi teoriden sahaya indirdiler. Takiyyüddin 1575 yılında İstanbul'da Avrupa'daki ilk rasathaneyi kurdu.Tycho ise 1576 yılında Avrupa'da büyük bir rasathane kurdu.1580 yılında istanbul rasathanesi Sultan III.Murat tarafından yıktırıldı. Tycho ise 25 yıl boyunca gözlemler yaptı. Öğrencisi Kepler ise astronominin temel üç kanununu buldu.Avrupalı astronomlar bu kanunları geliştirerek günümüze kadar getirdiler.Tezimiz Takiyyüddin ile Tycho'nun karşılaştırılması ve sonuçlarıyla bitirildi.
Özet (Çeviri)
Comparing European Astronomy and the Ottoman Astronomy with the samples of ''Takiyyüddin and Tycho Brahe'' in the 16th Century is the sunject of the theis. Since the ancient time, astronımy has been working arca of various civilations. Ancient Greek philosophers supported the development of astronomy by designing models of the universe. İslamic astronomers studied with the philosophsical dimension off the universe.Turks were transferrred the astronomy from theory to field by establishing the first observation. They made a very important observation.The first observation was established in istanbul by Takiyyyüddin in 1575. A large observatory was demolished in Europen by Tycho Brahe in 1576. İstanbul observatory was demolished by Sultan III. Murat in 1580.Tycho Brahe found the opportunity to make the 25 year observation his student Kepler found the three basic laws of astronomy. Until today European astronomers contributed to the development of astronomy by improving these laws.The thesis ends with the result of comparison of Takiyyüddin with TychoBrahe.