Edirne'deki gastronomik kültürün kentin pazarlama ve markalaşmasına etkileri
The gastronomic culture in Edirne, effects to city?s marketing and branding
- Tez No: 320529
- Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gastronomi, şehirler için farkındalık yaratan bir unsurdur. Gastronomi, sadece bir şehrin yemek kültürünü değil; o şehrin yaşayış biçimini, folklorunu, değerlerini kısacası bir bölgenin kültürü hakkında her şeyi tanıtmaktadır. Günümüzde gastronomik kültürü nedeniyle ziyaret edilen ve marka haline gelmiş ülkeler ve şehirler vardır.92 yıl Osmanlı Devleti'nin başkentliğini yapmış olan Edirne, zengin bir saray mutfağına sahiptir. Bu zengin mutfağın yalnızca birkaç ürünü günümüzde bilinmekte ve tanınmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada en fazla tanınan dört ürüne ağırlık verilmiştir.Bu tezin ilk bölümünde gastronomi konusuna, Edirne'de ki gastronomik kültüre ve örnek olması nedeniyle Avrupa Birliği'nde gastronomisi ile öne çıkan iki şehre yer verilmiştir. İkinci bölümde konunun daha iyi açıklanabilmesi için önce pazarlama ve markalaşma kavramları anlatılmış, daha sonra şehir pazarlaması ve markalaşmasına değinilmiştir. Son bölüm ise Edirne'de gastronomik kültüre ait yiyecek ürünleri satan işletmelerde çalışanlar ile yapılmış anket çalışması ve bulguların yorumlanmasından oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Gastronomy is a component which makes differences between the cities.Gastronomy introduces food culture,life style,values of the cities.Nowadays the cities and countries which became food brands are visited for their gastronomy cultures.Edirne was the capital city of Ottoman Empire for 92 years so it has a rich food culture.Unfortunately,only a few products of this culture is known by the people.Because of this,four well known products are used in this thesis.In the first part of this thesis study,gastronomy,gastronomy culture in Edirne and as example two cities which come forward with their gastronomy culture in European Union is explained. To better explain the issue,marketing and branding are explained later city marketing and city branding is metioned in the second part of this thesis study.The third part of this thesis study consists the survey made with the employees in the enterprises that sell food products of Edirne gastronomic culture and interpretation of findings.