Aile Hukukundan doğan uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yolları
Alternative dispute resolution methods in disputes arising from Family Law
- Tez No: 475950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, en genel ifadeyle, insanlar arasındaki uyuşmazlıkların, tarafsız bir üçüncü kişinin yardımıyla çözülmesidir. Toplumun temelini oluşturan aile kurumunda ortaya çıkan uyuşmazlıkların sorunsuz çözümü, toplumun huzur ve barışı için önem arz etmektedir. Bu nedenle, çalışmamız da Aile Hukuku'ndan doğan uyuşmazlıklara, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından Avukatlık Kanunu'nun 35/A maddesinde düzenlenen“uzlaşma sağlama”, Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun'nun 7. maddesinde düzenlenen“sulhe teşvik etme”kurumlarının uygulanması ile Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nda düzenlenen“arabuluculuk”yönteminin uygulanabilirliliği ele alınmıştır. Genel olarak Aile Hukuku'na ilişkin hususlar, kamu düzeniyle ilgili olduğundan, tarafların serbestçe tasarruf edebileceği alanlar sınırlıdır. Ancak boşanmanın nafaka, tazminat gibi fer'i sonuçlarına ilişkin uyuşmazlıklara alternatif uyuşmazlık çözüm yolları uygulanabilir. Aile Hukuku'ndan doğan uyuşmazlıkların etkin ve etkili bir şekilde çözümlenmesini sağlamak; mahkemelerin iş yükünü azaltmak amacıyla uyuşmazlığın tarafları, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına başvurma konusunda teşvik edilmeli ve bu çözüm yollarının uygulanabilirliği artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Alternative dispute resolution methodologies are generally the resolution of the disputes between people by an independent third person. Smooth solution of the disputes arising in the families, which are the base of the society, is very important for peace and comfort of the society. Therefore, in our study, the disputes arising from the Family Law, implementation of the provisions of“making agreement”regulated in the Article 35/A of the Legal Profession Act,“incentive for peace”regulated in the Article 7 of the Law on the Procedure and Procedure of Establishment of Family Courts in the alternative dispute resolution methods, and the“mediation”regulated in the Law on Mediation in the Civil Disputes are considered. Generally, as the issues on the Family Law are about the public order, the fields in which the parties can freely move are restricted. However, alternative dispute resolution methods can be applied on disputes regarding secondary results of divorce, such as alimony and compensation. Provision of resolution of the disputes arising from the Family Law in an effective and active way; the parties of the dispute should be encouraged to the alternative dispute resolution ways and applicability of the solution ways should be improved for decreasing the work load of the courts.