Gestasyonel trofoblastik hastalıklarda uygulanan histerektomi nedenleri ve tedavi sürecindeki rolünün incelenmesi
The indications of hysterectomy and it's role duri̇ng the peri̇od of treatment in gestational trophoblastic disease
  1. Tez No: 476011
  2. Yazar: PINAR ÇAĞLAR AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Gestasyonel trofoblastik hastalık tanısı ile başvuran hastalarda histerektomi endikasyonları ve histerektominin hastalığın takibindeki rolünü araştırmayı planladık. Materyal Metot: Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 1996-2004 yılları arasında gestasyonel trofoblasik hastalık tanısı ile başvuran 320 hasta retrospektif olarak araştırıldı. Histerektomi ve kemoterapi uygulanan 30 hastamız çalışma grubu olarak (grup I), geriye kalan 68 hasta sadece kemoterapi uygulanan kontrol grubu olarak oluşturuldu. Hastaların patolojik tanıları, yaşları , tedavi öncesi ve sonrası uygulanan tetkikler , histerektomi nedenleri, remisyon süreleri ve aldıkları tedaviler gibi bilgiler dosyalardan taranarak incelendi. Ki-kare ve Mann Whitney U testleri istatistik analiz için kullanıldı. Sonuçlar: Her iki grupta yaşlar arasında istatistiksel fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate indications and role of hysterectomy in women presenting with gestational trophoblastic disease. Methods: 320 women attended to Zekai Tahir Burak Women's Health Hospital Oncology Department with a diagnosis of gestational trophoblastic disease during the period 1996-2004. Thirty patients had hysterectomy and chemotherapy (group I), remaining 68 patients followed only with chemotherapy without hysterectomy(group II) according to the treatment protocol in our hospital. The pretreatment risk score , remission period after hysterectomy, the amount of given chemotherapy were evaluated from the reports retrospectively. Chi-square and Mann-Whitney U tests were used for statistical analysis. Results: Significant difference was observed between two groups according to the age.