Reklam fotoğrafçılığında biçim-içerik sorunları ve TCDD için uygulama çalışmaları
Form and content problems in advertising photography and application studies for Turkish railways (TCDD)
- Tez No: 163645
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
IV ÖZET AKTAŞ, Cezir. Reklam Fotoğrafçılığında Biçim - içerik Sorunları ve TCDD İçin Uygulama Çalışmaları, Sanatta Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006.“Reklam Fotoğrafçılığında Biçim - İçerik Sorunları ve TCDD İçin Uygulama Çalışmaları”konulu araştırmamın bir ve ikinci bölümlerinde fotoğrafa ilişkin genel bilgiler aktarılmış; fotoğrafın ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, ülkemizde ve dünyada hangi süreçlerden geçerek günümüze kadar geliştiği ve bu gelişim süreci içerisinde oluşan fotoğraf akımları örnekleriyle birlikte ele alınmıştır. Üçüncü bölümde kitle iletişim aracı olarak fotoğrafın önemine değinildikten sonra reklam fotoğrafçılığının gelişimi ve toplumsal etkileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde fotoğraf çekimi için gerekli olan teknik bilgiler, ardından beşinci bölümde de reklam fotoğrafında içeriğin biçime yansıması irdelenerek nitelikli bir fotoğraf kompozisyonunun nasıl olması gerektiğine ilişkin bilgiler detaylı olarak incelenmiştir. Altıncı bölümde reklamda görüntü öğesi olarak fotoğrafın önemi üzerinde durulmuş ve reklamdaki diğer görüntü öğeleriyle ilişkisi irdelenerek etkili bir layoutun hazırlanabilmesine ilişkin tasarım kuralları örnekleriyle birlikte ele alınmıştır. Yedinci bölümde ise araştırma tezinden elde edilen bilgiler ışığında TCDD için uygulama çalışmaları hazırlanmıştır. Yüksek Lisans Tezi sonucunda elde edilen veriler Sonuç bölümünde ortaya konmuştur. Anahtar Sözcükler Reklam, fotoğraf, kompozisyon, layout, reklam fotoğrafçılığı, biçim ve içerik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AKTAŞ, Cezir. Form and Content Problems in Advertising Photography and Application Studies for Turkish Railways (TCDD), Thesis of M.F.A. in Works of Art, Ankara, 2006. In first and second chapters of the“Form and Content Problems in Advertising Photography and Application Studies for Turkish Railways (TCDD)”Master's Thesis, common topics about photography has been analyzed: The history of photography, its development in the world and in Turkey and also the photograph trends that occured during its development has been naratted with its examples. In the third chapter after the importance of photography in mass media mentioned, the history and social effects of advertising photography has emphasized. In fourth chapter the technical information about photography, in fifth chapter the form and content problems in Advertising Photography and an effective photograph composition has been mentioned. In sixth chapter the layout and its elements has been analized. The importance of photograph in a layout and effective layout design rules has been mentioned. In the seventh chapter application studies for Turkish Railways (TCDD) has prepared. And obtained data from this Master's Thesis has been compiled at the 'Conclusion' section. Keywords Advertising, photograph, composition, layout, advertising photography, form and content.