İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunan Kıssa-i Şehr-i Şatran (iük t.9303) yazmasının minyatürleri
Kissa-i Şehr-i Şatran (i̇ük t. 9303) manuscript's miniature in Istanbul University Library
  1. Tez No: 476024
  2. Yazar: ARZU MİMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 599
Özet
Çalışmamızda, bu gün İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi T.9303 numarada kayıtlı olan Kıssa-i Şehr-i Şatran adlı eserin minyatürleri ele alınmıştır. Kitab-ı Sanıek Ayyar adlı Iran örneğinin bir bölümünü oluşturan eser, Faramurz b. Khudadad'a aittir. Iran sanatında da resimli örnekleri bulunan eser, Osmanlı Dönemi'nde de çoğaltılarak resimlenmiştir. Eserin Osmanlı Dönemi'ne ait iki resimli örneğinden biri, 1590 senesinde resimlenmiş olan Kıssa-i Şehr-i Şatran (İÜK T.9303), diğeri ise bu gün Britislı Library'de yer alan Kıssa-i Ferruhruz (BL Or. 3298) 'dur. Eser, Keymanşah'ın kızı Gülbuy'un Tutişah tarafından kaçırılmasıyla başlayan bir dizi olayı konu almaktadır. Hikâye'nin farklı aşamalarından oluşan BL Or. 3298 ve İÜK T. 9303 örneklerinin her ikisi de 64 resimden oluşmaktadır. İÜK T. 9303, resim üslubu açısından BL örneği ve 16. Yüzyıl sonunda resimlenen bir grup edebi eserle büyük benzerlikler göstermektedir. Kıssa-i Şehri Şatran, bu çalışmada ikonografık ve üslup özellikleri açısından incelenmeye çalışılırken benzer örneklerle de karşılaştırmalı olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, manuscript which is named as Kıssa-i Şehr-i Şatran which today still register in İstanbul University libraiy number 0/T.9303, is handled. This manuscript which compose of part of Iranian pattern which name is Kitab-i Samek Ayyar, belong to Faramurz b. Khudadad. This manuscript which has many Picture pattern of Iranian Art, was reproduced and pictured in age of Otoman Empire. One of the two pictorials pattern of this inscription from Ottoman empire is Kıssa-i Şehr-i Kıssa-i Şehr-i (İÜK T.9303) depicted in 1590, today British Library have the other pattern is Kıssa-i Ferruhruz (BL Or. 3298).This inscription is about history which events start with Keymanşah's daughter Gulbiiy to be kidnapped by Tuttişah. Both of them are include different parts of the history and both of them has 64 pictures. Bl Or. 3298 and İÜK T.9303 shows large similarities in terms of picture style with each other and some literary simulants of them which has 16. Century. In this study, while I tty to investigate Kıssa-i Şehr-i Şatran in terms of properties of iconographic and style, at the same time I compare to it with similar examples and I commentate to it.