Mısırda sulama ve farklı azotlu gübre dozu uygulamasının verim ve verim kriterleri üzerine etkileri
- Tez No: 47603
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL GENÇTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MISIRDA SULAMA VE FARKLI AZOTLU GÜBRE DOZU UYGULAMASININ VERİM VE VERİM KOMPONENTLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ (Zea mays everta sturt) Hakan E?İN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN: Prof. Dr. Temel GENÇTAN Üye: Prof. Dr. Sezen ŞEHİR ALİ Üye: Yrd. Doç. Dr. Nezihi SA?LAM 1995, Sayfa: Cinmısırında sulama ve farklı azotlu gübre dozlarının verim ve verim komponentleri üzerine etkisinin incelendiği bu araştırma, 1993 Ekim yılında Lüleburgaz İstasyon Yolu üzerinde üretici tarlasında yürütülmüştür. Araştırma; sulu, susuz ve dört farklı azotlu gübre dozu uygulanan parseller üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada; bitki beslenmesi için gerekli olan su ve azotlu gübrenin bitki üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri görülmüştür. Su ve farklı azotlu gübre dozlarındaki artışın verim ve verim öğeleri üzerindeki etkileri; bitki boyu, yaprak sayısı, koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı, dekara tane verimi değerlerinin artışları şeklinde görülmüştür. Koçanda sıra sayısı, koçanda tane ağırlığı ve bin tane ağırlığı değerlerinde düzenli bir artış görülmemekle birlikte, su ve azotlu gübre dozunun bitki tarafından kullanılabileceği durumlarda artış söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS THE INFLUENCES OF IRRIGATION AND FERTILIZING WITH DIFFERENT NITROGEN DOSES ON YIELD AND YIELD COMPENENTS IN MAIZE (Zea mays everta sturt) Hakan E?İN DEPARTMENT OF FIELD CROPS TRAKYA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES Supervision Prof. Dr. Temel GENÇTAN Jury: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Jury:Yrd. Doç. Dr. Nezihi SA?LAM 1995, Page: This research aimed for determining the influences of irrigation and different nitrogen levels on yield and yield components in popcorn was grown on Lüleburgaz Station road in 1993. In this research were observed negative and positive effects of water and nutrients on popcorn plants. The research were conducted on plots with irrigation and without irrigation which were given four different nitrogen doses. Effects of increasing of water and different nitrogen doses were positive on increasing of leave number, cob number per plant, cob length, seed number per cob, seed yield per decar. Although row number per cob, seed yield per cob and 1000 seed weight were not increased; when water and nitrogen were used well by plant, these character increased.