Optical emission spectroscopic investigation of the millimeter/thz wave and magnetic field combined effect on the cold plasma abnormal region
Anormal alan soğuk plazma üzerinde thz dalgası ve manyetik alan birleşiminin etkisi/ milimetrik optik emisyon spektroskopik araştırması
  1. Tez No: 476033
  2. Yazar: ABDUSALAM ABDULMAJED ALBASHER FKEREEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Terahertz görüntüleme tekniklerinin değerlendirilmesi temeline bağlı olarak,bu çalışma ve farklı tekniklerle daha detay sağlayan plazma spektroskopi teknikleri (optik emisyon spektrometre yöntemleri) kullanarak akkor boşalımlı detektörler GDDs(soğuk plazma) üzerindeki manyetik alanları ve terahertz radyasyonun etkisini deneysel olarak araştırmayı amaçlamaktadır. terahertz radyasyonu için pahalı olmayan detektörler olduğu için neon gösterge lambaları desteklenmektedir. THz radyasyonu ve manyetik alan etkileşimli akkor boşalımlı detektörler GDDs optik emisyon spektrometresi ile keşfedilmiştir. Deney kurulumunda akkor boşalımlı detektör GDD olan plazma kaynağı bulunmaktadır. Ayrıca,elektromanyetik alan iki EM bobin ile oluşturulmuştur.THz radyasyonu ise Schottky Terahertz Diodes aracılığıyla tasarlanmış THz sistem ile oluşturuluştur.Sonuçlar, AvaSpec-ULS3648 Star-Line yüksek çözünürlüklü Fiber-optik Spektrometre ile toplanmıştır.Kullanılan analiz metotları ölçek ayarlama usulü ve çıkarma yöntemidir. THz radyasyonu, GDD üzerindeki düşük yoğunluğu bastırmaya çalıştığı araştırma sonunda ,GDD üzerindeki manyetik alan ve terahertz radyasyonunun etkisi ile yansıtılan sonuçlar cesaret vericiydi.Bu yüzden,bu çalışma THz radyasyonunu tespit etmede kullanılan pahalı olmayan GDDs aracını kullanan diğer araştırmacıları desteklemektedir.Optik emisyon spektroskopisi,GDDs düşük yoğunluk ölçümlerini kullanmak yerine GDDs yi incelemek için çok kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
Based on the growth of terahertz detection techniques, this study goal to investigate experimentally the impact of the terahertz radiation and magnetic fields on the glow discharge detectors GDDs (cold plasma) using plasma spectroscopy techniques (optical emission spectroscopy methods), which gave for more details via different techniques. that can be supported the neon indicator lamps GDDs as inexpensive detectors for terahertz radiation. Where interaction the glow discharge detectors GDDs with the magnetic field and THz radiation were studied by optical emission spectroscopy. The experiment setup contains a plasma source which is the glow discharge detector GDD. Also, the electromagnetic field was generated by two EM coils. And the THz radiation was generated by the THz system which designed via Schottky Terahertz Diodes. While the results were collected by AvaSpec-ULS3648 Star-Line High-resolution Fiber-optic Spectrometer. The analysis methods that have been utilised are the ratio method and subtraction method. At the end of the examination, the results were very encouraging, represented by the effect of terahertz radiation and magnetic field on GDD was clearly. Where the THz radiation works to suppress the light intensity of the GDD, reverse magnetic field effect. While the magnetic field works to support the light intensity of the GDD. Therefore, this study supports the other researchers which utilised the inexpensive tool GDDs to detect the THz radiation. And, the optical emission spectroscopy is very useful to examine the GDDs than using the light intensity measurements of the GDDs.