Design and development of a novel photovoltaic system with reflectors and a sun tracker
Yansıtmalı ve güneş izleyicili yeni bir fotovoltaik sistemin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 476031
  2. Yazar: MUSTAFA LATİF ÇOBANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni bir yöntem olarak çift yüzeyli, yansıtmalı fotovoltaik bir sistemin tasarımı ve geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, tez çalışması tasarım, geliştirme ve performans ölçümleri olarak üç temel aşamada tamamlanmıştır. Tezin ilk aşaması olarak çift yüzeyli güneş panel sisteminin tasarımı tamamlanmıştır. Tasarımda tek eksenli bir güneş izleme sistemi, arka panel için bir yansıtıcı sistem, sırt sırta yerleştirilen iki güneş paneli ve uygun platformlar planlanmıştır. Geliştirme aşamasında arka yüzeydeki güneş panelini aydınlatmak için optoelektronik olarak kontrol edilen iki adet kendi ekseni etrafında dönebilen reflektör kullanılmıştır. Böylece ön ve arka yüzeydeki güneş panellerine eşit miktarda ışık akısı düşecek şekilde sistem optimize edilmiştir. Çalışma performansını artırmak için optoelektronik temelli, tek eksenli güneş izleyicisi yardımıyla sistem desteklenmiştir. Geliştirilen sistemin laboratuvar şartlarında ve açık alanda gerçek zamanlı olarak ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar, uygun açısal şartlarda arka güneş panelinin yeterli miktarda elektrik ürettiğini ve sistemin çalıştığını göstermektedir. Prototip olarak geliştirilen çift yüzeyli sistemin endüstriyel alandaki uygulamalarda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, as a new method, design and development of a double surface photovoltaic system with reflection property was aimed. In the direction of this purpose, the thesis study was completed within three stages as design, development, and performance measurements. The double surface panel system was designed completely as the first stage of the thesis study. A single axis sun tracking system, a reflector system for the back panel, two solar panels placed back to back, and suitable platforms were planned. In the development stage, two opto-electronically controlled reflectors with the ability to rotate around their own axes were used to illuminate the back solar panel. Thus, the system was optimized in the way that equal amount of light fluxes irradiates the front and back panels. The system was supported by the optoelectronic based single axis sun tracker to increase working performance. Measurements of the developed system were done in laboratory settings and on open field as real time. The results showed that the back solar panel produces sufficient amount of electricity and the system works under proper angular conditions. It is concluded that the system developed as a prototype might be used in industrial applications.