Suriye iç savaşı'nda Türkiye'nin kazanımları ve kaybedimleri
Turkey's achievements and losses in the Syrian civil war
- Tez No: 476037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışından 2016 yılına kadar Türkiye-Suriye ilişkilerinin seyri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle, yıllar boyunca iki ülke ilişkilerinin düzelmesinin önünde engel olan Hatay, su ve terör gibi sorunlar ele alınmıştır. Bu sorunların nasıl ortaya çıktığı ve sorunları ortadan kaldırıp yumuşamaya geçilmesini sağlayan Adana Mutabakatı süreci hakkında bilgi verilmiştir. Adana Mutabakatı sonrası dönem ve AK Parti dönemi (2002-2011) yoğun ilişkiler analiz edilmiştir. Daha sonra Suriye'de yaşanan olaylar ve olaylara karşı Türkiye'nin tutumuna değinilmiştir. Son olarak bu konunun tez konusu olarak belirlenmesinde ana etken olan Türkiye'nin Suriye krizinden dolayı kazanımları ve kaybedimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the course of the Turkish-Syrian relations from the collapse of the Ottoman Empire until 2016 was examined. In the study, firstly, problems such as Hatay, water and terror which were obstacles for the improvement of relations between the two countries over the years were discussed. We have been informed about the process of Adana reconciliation, which is how these problems arise and how to get rid of problems and get rid of them. The post-Adana Mutabakatı period and the AK Party period (2002-2011) have been analyzed intensely. Later on, the attitudes of Turkey to the events and events in Syria were mentioned. Lastly, the achievement and loss of Turkey, which is the main factor in determining this subject as a thesis topic, has been researched due to the Syrian crisis.