Tıbbi müdahaleler karşısında insan haklarının korunması
The protection of human rights against medical interventions
- Tez No: 476036
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamızın konusu tıbbi müdahaleler karşısında insan haklarının korunmasıdır. Bu çalışma ile bir tıbbi müdahale yapılırken insan haklarının hiç zarar görmemesi yahut minimum düzeyde zarar görmesini sağlamak amaçlanır. Çalışmamızın ilk bölümünde tıbbi müdahalenin ne olduğu ve hukuka uygun bir müdahalenin şartları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Takip eden bölümlerde ise her bir tıbbi müdahale örneği tek tek ele alınmıştır. Çalışmamızda incelenen tıbbi müdahalelerin çok yönlü olması sebebiyle kavram, tarihsel gelişim, örnek tıbbi müdahalenin türleri, müdahalenin insan hakları açısından değerlendirilmesi ve nihayet genel bir değerlendirme ile her bir başlık sona erdirilmiştir. İncelenen tıbbi müdahalelerin çok yönlü olması ve insan hakları alanındaki her kanının tavsiyeden öteye gidememesi sebebiyle çalışmamızda kesin sonuçlara ulaşmak mümkün olmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada bir sonuca ulaşmaktan ziyade o sorunu farklı boyutlarıyla -bilhassa insan hakları ve insan onuru bakımından- ele almak ve anlamaya çalışmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the protection of human rights against medical interventions. The aim of this study is never of human rights is to prevent damage or minimum damage while medical intervention. The concept of medical care in the first part of the study and the terms of an appropriate response to the law has been examined in a comprehensive manner.In the next chapters, some samples of medical intervention are discussed individually. This study examined medical intervention due to the versatile concept, historical development, religions that look of medical attention, example of the types of medical intervention, intervention evaluation in terms of human rights and finally ended up with an overall assessment of each heading level.Surveyed medical interventions to be multifaceted in the field of human rights and the recommendations of our study because all the blood it has not been possible to reach definite conclusions can not go beyond.Therefore, in this study, rather than reaching a conclusion that different aspects of the problem-especially in terms of human rights and human dignity-to address and try to understand.