Joint change-detection: How the interplay between scene context and object detection is affected by task setting
Ortak değı̇şı̇m-saptama: Manzara kontekstı̇ ve nesne saptama arasındakı̇ etkı̇leşı̇mı̇n farklı görev ortamlarında ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 476052
  2. Yazar: MUSTAFA AKKUŞÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNETTE EDELTRAUD HOHENBERGER GEB. LIPPOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada sosyal ortamın değişim saptama üzerindeki etkisini araştırdık. İlk olarak, manzara resimlerindeki değişen (sürekli olarak kaybolup görünen) nesnelerin saptanmasının manzara kontekstinden nasıl etkilendiğini inceledik. Değişen nesnenin kimliği ile içinde bulunduğu kontekst arasında bir çelişki varsa (örneğin, otoyolda bir tekne), buna semantik olarak tutarsız değişiklik diyoruz; eğer böyle bir çelişki yoksa (örneğin, gölde bir tekne), buna ise semantik olarak tutarlı değişiklik diyoruz. Literatürdeki diğer çalışmalarla benzer şekilde, tutarsız değişikliklerin tutarlı değişikliklere nazaran daha sık (doğru) ve daha hızlı saptandığını bulduk; bu bulgu, tutarsız nesnelerin dikkati tutarlı olanlara nazaran daha erken çekmesinden kaynaklanıyor olabilir. İkinci olarak, ortak-hareket ortamlarının (yardımcı ve rakip ortamları) değişim saptama performansını nasıl etkilediğini inceledik. Başka insanların önündeyken basit görevlerin daha kolay, karmaşık görevlerin ise daha zorlaştığını belirten Sosyal Kolaylaştırma literatüründen yola çıkarak, yardımcı veya rakip bir eşle beraberken, tutarlı değişikliklerin (karmaşık görev) daha az ve daha yavaş, tutarsız olanların (basit görev) ise daha sık ve daha hızlı saptanacağını (bireysel olma durumuna nazaran) tahmin ettik. Fakat, sonuçlarımız gösterdi ki böyle ayrımsal bir etki bulamadık. Yardımlaşan katılımcılar ile bireysel katılımcıların performansı birbirine çok benzer çıktı. Rakip katılımcılar ise, her ne kadar tutarsız değişiklikleri tutarlı olanlara nazaran daha sık saptadılarsa da, bu iki tür değişiklikte, bireysel katılımcılara nazaran, daha az fakat daha hızlı saptama yaptılar.
Özet (Çeviri)
In this paper, we study the effects of social setting on change-detection performance: First, we investigate how detection of changing (i.e., repeatedly appearing and disappearing) objects in scene images is influenced by the scene context. If a changing object's identity is in conflict with its surrounding context (e.g. a boat on a highway), that is a semantically- inconsistent change; if there is no such conflict (e.g., a boat in a lake), that is a semantically-consistent change. We found, in line with previous studies in the literature, that inconsistent changes were detected more often (more accurately) and faster than the consistent ones, probably because attention was attracted towards inconsistent objects earlier than the consistent ones. Second, we investigate how joint-action settings (i.e., cooperative and competitive) affect performance on the change-detection task. Based on social facilitation literature, which indicates simple tasks are performed better and complex tasks are performed worse in the presence of others, we expect that detecting inconsistent changes (a simple task) are even more often and faster, whereas detecting consistent changes (a complex task) are even less often and more slowly in the presence of a cooperating or competing co-actor, as compared to individual condition. However, we did not find such a differential effect. Instead, our results showed that cooperating subjects performed similarly to the individual subjects; competing subjects, though detected the inconsistent changes more often than the consistent ones, were less accurate but faster on both types of change relative to the individual subjects.