Tıkanma sarılığında büyüme hormonunun bakteriyel translokasyona ve karaciğer ile ince barsaktaki yapısal değişikliklere etkisi
  1. Tez No: 476092
  2. Yazar: UĞUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ENVER OKAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç:Safra yolları ligasyonu ile oluşturulan tıkanma sarılıklı ratlarda, büyüme hormonunun BT'a ve karaciğer ile ileumdaki patolojik değişiklikler ile kan biyokimyası üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 24 adet Wistar-albino cinsi erkek rat alındı. Tıkanma sarılığı oluşturulacak ratların, ana safra kanalı karaciğer çıkış yerinden bağlandı ve kesildi. Ratlar randomize olarak altışarlı 4 gruba ayrıldı. Grup I: Kontrol grubu, Grup II: Sham grubu, Grup III: Tıkanma sarılıklı grup, Grup IV: Tıkanma sarılığı oluşturulduktan sonra 250 picogram/kg/gün büyüme hormonu subkutan olarak uygulandı. Ratların tümü çalışma gününe kadar standart rat diyeti ve içme suyu ile beslendiler. Çalışma günü ratlar sakrifiye edildi. Bilirubin, AST, ALT, ALP, GGT düzeyleri için kan alındı. Steril şartlarda laparotomi yapılarak mezenterik lenf nodu, karaciğer, dalak, çekum kültürleri alınarak BT durumu değerlendirildi. Histopatolojik ddğerlendirme için de terminal ileum ve karaciğer biyopsileri alındı. Bulgular: Tedavi grubu ile diğer gruplar arasında total ve direkt bilirubin değerleri açısından anlamlı olarak farklılık gözlendi. Tedavi grubunda AST, ALT, GGT değerleri, sarılıklı grupla benzerken; ALP değerlerinde farklılık saptandı. Karaciğer ve ince barsak yapısal değişilikleri, tedavi grubunda kısmi düzelmeler göstersede istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Tüm gruplar arasında BT oranları benzerlik gösterirken, sadece tedavi grubunda karaciğerdeki BT oranı, sarılıklı gruptan daha düşük olarak bulunmuştur. Sonuç: Büyüme hormonu tıkanma sarılığında biyokimyasal parametrelerde ve BT' da kısmi düzelmelere yol açmaktadır. Büyüme hormonunun sistemik etkileri ile birlikte karaciğer ve ince barsak üzerindeki trofik-sitoprotektif uyarımı gözönüne alındığında, tıkanma sarılığının beraberinde getirdiği komplikasyonlarda ve mortalitede azalmaya yol açacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of growth hormone on BT and liver and ileum pathological changes and blood biochemistry in obstructive jaundiced rats with bile duct ligation. Materials and Methods: Twenty-four Wistar-albino male rats were included in the study. The rat's main bile duct is connected and disconnected . The rats were randomly divided into four groups of six. Group I: Control group, Group II: Sham group, Group III: Obstructive jaundice group, Group IV: 250 picogram / kg / day growth hormone was administered subcutaneously after clogging. All rats were fed with standard rat diet and drinking water until the day of study. On the working day the rats were sacrificed. Blood was drawn for bilirubin, AST, ALT, ALP, GGT levels. Laparotomy was performed under sterile conditions and mesenteric lymph node, liver, spleen, and cecum cultures were obtained and BT status was evaluated. Terminal histology and liver biopsies were also taken for histopathologic evaluation. Findings: There was a significant difference in total and direct bilirubin values between the treatment group and the other groups. In the treatment group, AST, ALT, GGT values were similar to the jaundiced group; Differences in ALP values were detected. Structural changes in the liver and small bowel were not statistically significant in terms of partial remission in the treatment group. The BT rate in the liver was found to be lower in the treatment group than in the jaundiced group, while the BT rates were similar among all groups. Conclusion: Growth hormone leads to partial improvement in biochemical parameters and BT in obstructive jaundice . Considering the systemic effects of growth hormone and trophic-cytoprotective stimulation on the liver and small bowel, we think that it will lead to decrease the complications and consequent mortality of the obstructive jaundice.