Jinekolojik operasyonlardan sonra oluşan adezyonu önlemede mizoprostol (cytotec®) ve hyaluronik asit (hyalobarrıer gel®)' in etkġnliğinin karşılaştırılması- rat uterin horn modeli
Comparison of efficacy between misoprostol (cytotec®) and hyaluronic acid (hyalobarrier jel®) in preventing adhesion formation after gynecological surgeries-a rat uterine horn model
  1. Tez No: 476091
  2. Yazar: CİHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada doğum hekimlerince sık kullanılan bir ilaç olan Mizoprostol (Cytotec®)' ün pelvik adezyonları önlemedeki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ortalama 180-260 gr ağırlığında, 8 haftalık, 21 adet dişi Wistar Hannover cinsi rat alındı. Her grupta 7'şer rat olacak şekilde 3 grup oluşturuldu. Genel anestezi sağlandıktan sonra, 3 cm'lik bir orta hat insizyonu yapıldı. Uterin hornlara antimezenterik kısımlarından 5'er adet 1.5-2 cm' lik ve birbirlerine bakan yüzlerinden koterize edildi. Operasyon esnasında 1. Gruba (Kontrol grubu) standart cerrahi işlem dışında her hangi bir medikasyon yapılmadı. 2. Gruba (Mizoprostol grubu) standart cerrahi prosedüre ek olarak Mizoprostol (Cytotec® 200 μcg tablet) 10 μcg/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulandı, 3. Gruba (Hyalobarrier grubu) cerrahi işleme ek olarak 1 ml hazır formda hyaluronik asit (Hyalobarrier® gel) intraperitoneal olarak verildi. 14 gün sonra servikal dislokasyon yöntemi ile ötenazi uygulandı. Makroskopik olarak postoperatif klinik adezyon skorlaması yapıldı. Uterin hornlarla birlikte adezyon dokuları total olarak eksize edildi. Histopatolojik skorlama ve TGF β1 antikoru ile immünolojik skorlama yapıldı. Bulgular: Kontrol grubunun adezyon yaygınlık skoru (p=0,0001), adezyon yayılma şiddeti skoru (p=0,0001), adezyon derecesi skoru (p=0,0002) ve total adezyon skoru (p=0,0001) değerleri Mizoprostol ve Hyalobarrier gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Mizoprostol grubunun inflamasyon skoru değerleri, Kontrol ve Hyalobarrier gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,001). Sonuç: Mizoprostol'ün adezyon oluşumunu önleyebileceği ve inflamasyon skorlarını Kontrol ve Hyalobarrier grubuna kıyasla önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate efficacy of Misoprostol (Cytotec®) which is a commonly used drug by obstetricians, in preventing pelvic adhesions. Material and Method: We recruited 21 female, 8 weeks old, Wistar Hannover rats which are weighted about 180-260 gr. Three groups were created including seven rats, in each group. After anesthesia induction, a 3 cm-long midline incision was performed, subsequently. 1.5-2 cm injuries was made to the antimesosalpingeal side of the each uterine horn in 5 different surfaces and opposing lesions for both horns by cautery. The first group (Control group) had any special medications except from standard surgical procedure. The second group (Misoprostol group) had Misoprostol (Cytotec® 200 μcg tablet) with a dosing of 10 μcg/kg in addition to standard surgical procedure and the third group (Hyalobarrier group) had 1 cc ready for use hyaluronic acid (Hyalobarrier® gel) intraperitoneally in addition to standard surgical procedure. After 14 days, euthanasia was performed via cervical dislocation method. Postoperative clinical adhesion scoring was evaluated macroscopically. Adhered tissues and both uterine horns were excised totally. Histopathological scoring and immunological scoring via TGF β1 antibody was evaluated. Results: The extent (p=0, 0001), severity (p=0, 0001), degree (p=0, 0002) and total adhesion score (p=0, 0001) values of the Control group was statistically higher than values of the Misoprostol and Hyalobarrier groups. The inflammation score value of Misoprostol group was statistically lower than values of the Control and Hyalobarrier groups (p=0,001). Conclusion: Misoprostol can prevent adhesion formation and can significantly reduce inflammation score values when comparing with the Control and Hyalobarrier groups.