Nanoboyutta farklı katalizörlerin sentezlenmesi ve fotokatalitik uygulamaları
Synthesis and photocatalytic applications of nanobouth different catalysts
- Tez No: 476095
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde endüstride teknolojinin artmasıyla birlikte çevresel kirlilikler de paralel bir şekilde artış göstermektedir. Bu çevresel kirliliklerden yaşam için en önemli kaynaklardan biri olan su kirliliği de yer almaktadır. Su da bulunan ve kirletici özelliği bulunan boyarmaddelerin giderilmesi önem arz etmektedir. Su da bulunan boyarmaddelerin giderilmesinde daha hızlı ve pratik olduğundan dolayı fotokatalitik yöntem tercih edilmektedir. Boyar maddelerin fotokatalitik bozundurulmalarında UV lambası varlığında yarı iletken katalizörler kullanılmaktadır. Bu çalışmada metilen mavisinin UV-C lambası ortamında nano boyutta CdZnS, CdZnNiS, CdZnFeS, CdZnMnS ve CdZnCoS katalizörleri ile fotokatalitik bozundurulması incelenmiştir. CdZnS, CdZnNiS, CdZnFeS, CdZnMnS ve CdZnCoS katalizörlerin sentezlenmesi deneylerinde en iyi yüzde fraksiyonu belirlenmiş ve en etkili katalizör formülleri Cd0.98Zn0.02S, Cd0.98Zn0.02Ni0.005S, Cd0.98Zn0.02Fe0.01S, Cd0.98Zn0.02Mn0.01S ve Cd0.98Zn0.02Co0.001S olduğu tespit edilmiştir. Sentezlenen katalizörlerin karakterizasyonu SEM, EDX, XRD, BET Yüzey Alanı, FT-IR, UV cihazlarıyla gerçekleştirilmiştir. Metilen mavisinin fotokatalitik bozundurulma deneylerinde zaman, boyar madde başlangıç konsantrasyonu, katalizör miktarı parametrelerin etkisi incelenmiştir. Metilen mavisinin fotokatalitik bozundurma kinetiğinin bütün katalizörler için yalancı ikinci derece kinetik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, environmental pollution is increasing in parallel with the increase of industrial technology. Water pollution, which is one of the most important sources of life, is also included in this environmental pollution. It is important to remove the dyestuffs that are present in the water and have the pollutant properties. The photocatalytic method is preferred because it is faster and more practical in eliminating the dyes present in water. Semiconductor catalysts are used in the photocatalytic degradation of the luminescent materials. In the presence of UV lamps, semiconductor catalysts are used. In this study, photocatalytic degradation of methylene blue with nano-sized CdZnS, CdZnNiS, CdZnFeS, CdZnMnS and CdZnCoS catalysts in UV-C lamp medium was investigated. The best percentage fractions were determined in the experiments of CdZnS, CdZnNiS, CdZnFeS, CdZnMnS and CdZnCoS catalysts and the most effective catalyst formulas were confirmed as Cd0.98Zn0.02S, Cd0.98Zn0.02Ni0.005S, Cd0.98Zn0.02Fe0.01S, Cd0.98Zn0.02Mn0.01S ve Cd0.98Zn0.02Co0.001S. The characterization of the synthesized catalysts was carried out with SEM, EDX, XRD, BET Surface Area, FT-IR, UV devices. The effect of parameters such as time, dye initial concentration and catalyst amount, on photocatalytic degradation experiments of methylene mixtures was investigated. The photocatalytic degradation kinetics of the methylene blue was found as pseudo- second order kinetics for all catalysts.