Tip 2 diyabeti olan ve olmayan obezlerde adiponektin düzeyinin insülin direnci ile ilişkisi
Relationship between adiponectin concentrations and insulin resistance in diabetic overweight and non- diabetic overweight subjects
  1. Tez No: 476096
  2. Yazar: AYÇA İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Adiponektin, yağ hücresinden insülin situmülasyonu ile salgılanan, kollagen VIII ve kompleman C1'e benzeyen, bir hormondur. Plazmada 2-25ug/ml kadar bulunan adiponektin salgılandıktan sonra plazmada kollagen I, III, V'e bağlanır, II ve IV'e bağlanmaz. Adiponektin endotelyal adezyon moleküllerinin VCAM-I, ICAM-I ve E-selektin ile ilişkisinin inhibe eder ve inflamatuar sitokinler (TNF-a gibi) ile ilişkiyi tetikler (2). Obezlerde ve insülin direnci gelişenlerde plazma seviyesi düşüktür. İn vivo koşullarda, kronik uygulamalarda, adiponektin enjeksiyonlarının, plazma serbest yağ asidi miktarını azalttığı görülmüştür. Adiponektinin insülin direncini birçok dokuda düzelttiği de saptanmıştır. Adiponektin üretimim PPAR y agonistleri ile uyarılır. Bu çalışmaya daha önce tip 2 diyabet tanısı almış obez 30 hasta, diyabeti olmayan obez 32 hasta ve başka nedenlerle polikliniğe başvuran normal kilolu, diyabeti olmayan 27 olgu dahil edilmiştir ve adiponektin düzeyleri ile klinik ve laboratuvar parametreler karşılaştırılmıştır. Yaptığımız çalışmada literatür bilgileriyle aynı doğrultuda olarak adiponektin düzeyleri diyabetik obez ve obez grupta, normal kilolu gruba göre düşük çıktı.Ancak, daha önce yapılan çalışmalarda adiponektinin; insülin direnci, BMI, bel çevresi, AKŞ, TKŞ, T.KOL, LDL, TG, SKB, DKB ile negatif korelasyonu, HDL düzeyi ile pozitif korelasyonu gösterilmiştir.Bizim çalışmamızda ise, sadece obez grupta adiponektin ile SKB arasında negatif korelasyon saptandı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Diğer parametrelerle adiponektin arasındaki ilişki gösterilemedi. Yine literatürden farklı olarak diyabetik obez grupta glisemik kontrolle adiponektin düzeyleri arasında korelasyon saptanmadı. Sonuç olarak adiponektin yağ dokusundan kaynaklanan bir adipositokindir ve bir çok çalışmada hipoadiponektineminin insülin direnci, diyabetik gelişimi üzerindeki rolü gösterilmiştir. Antiinflamatuar, antiaterojenik özellikleri ve insülin duyarlılığını artırma becerisi nedeniyle plazma adiponektin düzeylerinin düşük olduğu durumlarda uygulama olasılığı olan, gelecek için umut verici bir araç haline gelmiştir. Obez, insülin direnci olan, kardiyovasküler hastalığı olan veya metabolik sendromlu hastalarda tanıda ve bu adipositokinle uygulanan olası tedavi yöntemlerini araştırmak için ileri araştırmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Adiponectin is a hormon similiar to C1 complement and collogen VIII. After the release of plasma; 2-25 mg/ml found in adiponectin it is joined with collogen I,III, V but will not join with II and IV. The plasma level is low in obesity and devoloping of insülin resistance. It has been seen that the fatty acids amounts has decreased with the injection of adiponectin. It has been proven that adiponectin has balanced insülin resistance tissues. Reproduction of adiponectin is sitimulated with PPARγ muscles. This study was previously done on 30 obese type 2 diabetics, 32 non- obese and 27 normal weight non-diabetic patients applying to the clinic for other reasons were included in the study, the adipnectin levels were compared with both clinical and laborotory results. Our study showed normal weight group had a lower level of adiponectin compared to the obese diabetic and obese group as can be seen in the literatüre. Although previous studies showed negative correlation between adiponectin and insülin rezistance , BMI waist area, preprandial –postprandial glucose, T.KOL., LDL, TG, SBP anda DBP , while positive correlation levels were seen with HDL. Our study showed only in the obese group negative correlation and statistical significance between SBP and adiponectin. No relation between adiponectin and other parameters wsa seen. Again different from the literatüre in the obese diabetic group no correlation was found between glisemic control and adiponectin. Finally adiponectin is a adipositocin stems from fatty tissues. Hipoadiponectinemia act an important role in the development of insülin resistance and diabetes mellitus. Due to the anti inflamation and anti aterogenic properties and increase in insülin sensitivity in cases of low plasma adiponectin levels it has become a promissing medicine. For patients diagnosed with obesity , insülin resistance , cardiovasculer disease matabolic syndrome using this adipositocin for traetment is research for future studies.