Bitlis ili Anadolu mandası işletmelerinin yapısal özellikleri üzerine bir araştırma
A research on the structural characteristics of Anatolian buffalo farmers in Bitlis province
- Tez No: 476100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, Bitlis ili Güroymak ve Mutki ilçelerinde manda yetiştiriciliği yapan işletmelerin genel yapısal özelliklerini ve üretim alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Durum tespitine yönelik olan bu tez çalışmasının araştırma grubu Bitlis ili Güroymak ve Mutki ilçelerinde manda yetiştiriciliği yapan toplam 136 manda yetiştiricisinden oluşmuştur. Anket yetiştiricilere 85 soru sorulmuştur. Elde edilen veriler SAS paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was performed to determine the production habits and the general structural characteristics of Anatolian buffalo farmers in Güroymak and Mutki regions of Bitlis province. The group of the study aimed detecting of assessment consisted of breeders of 136 making the buffalo production in these regions and the survey was formed from 85 item of question at total. Obtained data were analyzed in Statistical Analyzes System (SAS).