Sportif giysi uygulamaları için fonksiyonel atkılı örme kumaşların tasarımı ve özelliklerinin karakterize edilmesi
Designing and characterizing functional weft knitted fabrics for sportswear applications
  1. Tez No: 476163
  2. Yazar: EMİNE FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sportif giysilerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Kişiler gün içerisinde konforlu, rahat olmasından dolayı spor giysileri tercih etmektedir. Dolayısıyla spor giysi üretimine ve ticaretine olan talep artmaktadır. Pazarda artan talep yeniliklere açık olan spor sektöründe yeni lifler, kumaşlar, uygulamaları da beraberinde getirmektedir. Spor giysi kumaşını kullanım sürecindeki aktivitelerde oluşan terin kişiden en hızlı sürede uzaklaştırılmasını sağlaması istenmektedir. Bundan dolayı spor giysi kumaş tasarımı ve üretimi lif seçiminden, örgü tipine ve kumaş yapısı kadar bir bütün olarak ele alınarak yapılmalıdır. Yapılan bu tez kapsamında, Fonksiyonel iplikler kullanılarak üretilen spor giysi kumaşlarının konfor parametreleri, UV geçirgenliği, sürtünme, yüzey pürüzlülüğü, kuruma özelliklerinden iyi sonuçlar almak hedeflenmiştir. Spor giysi kumaşlarının üretiminde Termolite, Termocool, Polyester, PTFE, Lyocell, HMPE iplikleri kullanılmıştır. Polyester iplik içerikli numuneler Süprem ve iki iplik örgü tipi için referans numuneler olarak üretilmiştir. Sportif giysi kumaşlar su buharı geçirgenliği testi, hava geçirgenliği testi, kuruma testi, UV geçirgenliği testi, yüzey pürüzlülüğü testi, sürtünme testi yapılarak sportif giysi kumaşının performansları değerlendirilmiştir. Spor giysi kumaşlarda kullanılan HMPE lifi içerikli numunelerin en iyi yüzey pürüzlülüğü, konfor ve sürtünme değerine sahip olduğu görülmüştür. Yüksek mukavemetli, pürüzsüz yapısında dolayı iyi sonuçlar elde edildiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde PTFE lifi içerikli numunelerinde benzer sonuçlar oluşturulması beklenirken üretimin sağlıklı yapılamasından dolayı beklenen sonuçlar elde edilememiştir. PTFE lifi içerikli numunelerin UV geçirgenliği ve kuruma testleri sonucunda en iyi sonuçlar alındığı tespit edilmiştir. Termocool/Termolite karışımlı numunelerin termolite '%'si arttığı zaman daha iyi sonuçlar elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of sportswear is increasing day by day. People prefer to wear sportswear during the day because of their high comfort. Therefore, the demand for the production and trade of sportswear is increasing. The increasing demand in the market brings new fibers, fabrics and applications in the sports sector which is open to innovation. It is desired that the sweat be removed from sportwear in the fastest possible time, which is the result of the activities in use. Because of this, sports clothing design and production should be done as a whole from fiber selection, knit type and fabric structure. Within the scope of this thesis, it is aimed to obtain good results from the comfort parameters, UV permeability, friction, surface roughness, drying properties of sports garment fabrics produced using functional yarns. Thermolite, Thermocool, Polyester, PTFE, Lyocell, HMPE yarns were used in the production of sportswear fabrics. Polyester yarn-containing samples were produced as reference samples for the Supreme and two yarn knit types. The performances of sports fabrics were evaluated by water vapor permeability test, air permeability test, drying test, UV penetration test, surface roughness test, friction test. HMPE fiber-based samples used in sports garment fabrics have been found to have the best surface roughness, comfort and friction value. It has been found that good results are obtained due to its high strength, smooth structure. In the same way, the expected results could not be obtained due to the fact that the PTFE fiber containing samples are expected to produce similar results and the production is healthy. It has been found that the samples with PTFE fiber have the best results as a result of UV penetration and drying tests. It has been found that better results are obtained as the percentage of Thermolite increases in the thermocouple/ thermolite samples increase the thermolithicity%.