Türkiye'deki illerin derece-saat değerlerinin ileriye dönük tahmini
Prospective estimation of degree-hour values of the provinces in Turkey
  1. Tez No: 476178
  2. Yazar: KENAN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında tüm Türkiye'deki 81 il için uzun dönemli dış sıcaklık verileri kullanılarak ısıtma ve soğutma derece saat değerleri tespit edilmiştir. Her il için dış sıcaklık dağılımı tespit edilerek tüm Türkiye'yi temsil eden dış sıcaklık dağılımı oluşturulmuştur. Tüm Türkiye'yi kapsayan genel değerlendirmelerde kullanılmak üzere literatüre tanıtılmıştır. Yıllık ortalama dış sıcaklık değerlerindeki değişimler incelenerek il bazında derece-saat değerlerindeki değişimin etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yaz, kış ve tüm yılı kapsayacak biçimde dış ortam sıcaklıklarındaki değişim trendi tespit edilmiştir. Bu trend kullanılarak 100 yıllık süreçte oluşacak bina temelli enerji kullanımlarının tespiti mümkün olabilecektir. Ayrıca bu çalışmada Isıtma ve Soğutma Kapasite Değişim Katsayısı tanımlanmıştır. Bu katsayı sayesinde ısıtma ve soğutma sistemlerinin gelecek dönemli tespiti mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this Master of Science Study, by using the outside temperature data for all the 81 provinces in Turkey in the long run, heating and cooling degree-hour values have been determined. For each province, distribution of outside temperatures has been established and the distribution of outside temperatures that represent all of Turkey created. Then it has been introduced to the litherature in order to be used in evaluation involving all of Turkey. By analyzing the variations in the annual average outdoor temperatures, it has been aimed to determine the effects of the changes in degree- hour values on a provincial basis. The trend of change in outside was detected in a way that includes summer, winter and the entire year. Using this trend, it will be possible to determine the building based use of energy that will be formed in a period of a hundred years. Moreover, in this study Coefficient of Variation for Heating and Cooling Capacity is identified. This coefficient will enable us to determine the heating and cooling systems in the long run.