Kaynak sularının içme ve kullanma suyu olarak kullanımının Avrupa Birliği (Ab) uyum süreci perspektifinde yasal mevzuat açısından değerlendirilmesi
The assesment of spring water as a portable water use in the perspective of accession of Turkey to European Union (Eu) in terms of legislation
  1. Tez No: 476179
  2. Yazar: ONUR DİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VEREP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bilgi ekonomisi, küreselleşme, inovasyon, teknoloji, sürdürülebilirlik, yenilenebilirlik ve daha birçok terim bu yüzyılda gelecek yüzyıl planları için kullanılan, her gün içerisine daha fazla dâhil olduğumuz, geleceğin anahtarı olarak hayatımız ya da ufkumuzun en renkli halkalarını oluşturuyor. Tüm bunların yanında yine gelecek yüzyıl için su savaşları, salgın hastalıklar, fırsat eşitsizliği, insan hakları ihlalleri, temel ihtiyaçlara olan ulaşım yetersizliği, kıtlık ve susuzluk terimleri, terim olmanın ötesinde anlam kazanmaktadır. Sadece insan hayatını tehdit eden bu öngörülerle bile sürdürülebilir ve disiplinler üstü bir kaynak yönetimine tam da bu noktada daha çok ihtiyaç duyulmaktadır ve bu ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bu araştırmada“Kaynak Sularının İçme ve Kullanma Suyu Olarak Kullanımının AB uyum Süreci Perspektifinde Yasal Mevzuat Açısından Değerlendirilmesi”ni amaçlamakta olup içme ve kullanma amaçlı olarak kullanılan kaynak sularıyla ilgili ulusal su mevzuatının Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifine uygunluğu, kullanıma izin alma aşamasından üretim ve pazarlama sürecine kadar tüm aşamalarla ilgili mevzuatın karşılaştırılması ve uyum için yapılması gerekli süreçlerin ortaya koyulmasına çalışılmıştır. Ülkemizde su yönetimi ile ilgili birincil ve alt düzenlemeler çok eski, günümüz koşullarına entegrasyonu daha çok ikincil düzenlemelerle sağlanmıştır. Bu alt düzenlemeler günümüz koşullarını ve AB uyum sürecindeki meri mevzuat şartlarına uygun değildir. Bu amaçla Yeni Su Kanunu çalışmaları sürmekte olup bu düzenlemeyi salt uyum süreci içerinde bulunduğumuz için değil disiplinler üstü bir bakış açısıyla, kaynakların politik sınırları değil, doğal koşul ve dinamikleri içerisinde havza bazlı yönetim anlayışıyla yönetilmesi gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most colorful circles of our life as a key to our future, which we are more involved in everyday, which is used for future century plans in this century, are terms for economy knowledge, globalization, innovation, technology, sustainability, renewability and many more. In addition to all these, for the next century, water wars, epidemics, opportunity inequality, violations of human rights, inadequate Access to basic needs, famine and thirst are not only the terms but also make sense. Even with these predictions which threats only the human life needs a resource management which is sustainable and interdisciplinary and this need is growing day by day. This paper examines that the assessment of spring water as a portable water use in the perspective of accession of Turkey to European Union (EU) in terms of legislation and efforts have been made to comply with the legislation on all stages of the national water legislation in accordance with the European Union Water Framework directive, from the stage of obtaining permission to use to the production and marketing process, and the necessary processes to be done in harmony. In our country, primary and subordinate regulations on water management are very old. Adaptation to today's conditions is mainly provided by secondary regulations. These sub-regulations do not conform to current conditions and EU harmonization process requirements. For this purpose, the New Water Law studies are underway and it is concluded that it is necessary not only to organize this regulation but to be governed by a basin-based management approach, not the political boundaries, within the natural conditions and dynamics of the resources from a disciplinary point of view.