Fotovoltaik güneş panellerinin yüzey sıcaklıklarını tespit yöntemlerinin karşılaştırılması ve yeni model sunulması
Comparison of the surface temperatures of photovoltaic solar panels and a new model suggestion
  1. Tez No: 476177
  2. Yazar: UĞURTAN TOYGAR
  3. Danışmanlar: PROF. ZUHAL OKTAY COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
PV panellerde yüzey sıcaklığının artması elektrik üretim verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Yüzey sıcaklığının doğru tahmini, fotovoltaik sistemlerin ekonomik ve enerji değerlendirmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, fotovoltaik panellerin yüzey sıcaklığı için örtük korelasyonların güvenilirliğini doğrulamaktır. Ortam sıcaklığı, güneş ışınımı ve rüzgar hızı açısından sıcaklık sapmalarını değerlendirmek için bir güneş enerjisi santralinden elde edilen gerçek veriler kullanılarak toplam on yedi farklı örtük korelasyon incelenmiştir. Gerçek santral çalışma koşulları altında, gözden geçirilen korelasyonların sonuçları oldukça farklı olduğu görülmüştür. Çalışmada güneş radyasyon yoğunluğundaki değişimlere bağlı olarak korelasyonlar ile gerçek veriler arasındaki sıcaklık farklarının eğilimleri belirlenmiştir. Küresel güneş radyasyonuna dayanan sıcaklık sapma eğilimlerine göre on yedi korelasyon modifiye edilmiş ve onbir yeni korelasyon literature kazandırılmıştır. Modifiye korelasyonlar, fotovoltaik sistemlerin performansının hesaplanmasında Matlab simülasyonu gibi programlara kolayca adapte edilerek kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
Increased surface temperature in PV panels affects the efficiency of electricity production negatively. The accurate prediction of module temperature plays an important role in the economic and energy assessment of photovoltaic systems. The main objective of this study is to validate the sensitivity of implicit correlations for the module temperature of photovoltaic panels. A total of seventeen different implicit correlations have been examined by employing actual data from a solar power plant in order to evaluate temperature deviations with respect to ambient temperature, solar radiation and wind speed. Under actual power plant working conditions, the results for the reviewed correlations gave quite different results. The trends for the temperature differences between the correlations and the actual data due to variations in solar radiation intensity were determined. Seventeen correlations were modified according to temperature deviation tendencies based on global solar radiation and eleven new correlations were introduced. Correlation correlations can be easily adapted to programs such as Matlab simulation in calculating the performance of photovoltaic systems.