Kapalı döngü tedarik zinciri ağı tasarımında etmen tabanlı sistemlerin kullanımı
Use of agent based systems in closed loop supply chain network design
- Tez No: 476200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİFE GÖRKEMLİ, YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde hem çevre kirliliğinin önlenmesi ve doğal kaynakların korunması amacıyla hem de yasal düzenlemeler nedeniyle geri dönen ürünlerin yeniden kazanılmasına verilen önem artmıştır. Geleneksel ileri akışla birlikte, geri dönen ürünlerin son kullanıcısından toplanması, yeniden imalatı, yenilenmesi, geri dönüşümü ya da atık alanlarında uygun bir şekilde bertaraf edilmesi süreçlerinden oluşan tersine akışın da ele alındığı sistemler kapalı döngü tedarik zinciri ağı olarak adlandırılmaktadır. Kapalı döngü tedarik zinciri ağlarının tasarlanması ve modellenmesi, zincirin düşük maliyetlerle yönetilmesi ve çevreye olan zararın en aza indirilmesi açısından günümüz rekabet koşullarında kaçınılmaz hale gelmiştir. Ancak, geri dönen ürünlerin kalitesindeki, geri dönüş zamanındaki ve miktarındaki belirsizlikler tersine akış içeren ağların tasarımını ve modellenmesini geleneksel ileri ağlara nazaran daha karmaşık hale getirmektedir. Bu tez çalışmasında ileri ağda yer alan tedarikçi, fabrika, dağıtım merkezi ve müşteri ile tersine ağda yer alan toplama merkezi, demontaj tesisi ve atık alanlarından oluşan genel bir kapalı döngü tedarik zinciri ağı ele alınmıştır. Müşterilerin yeni ve yenilenmiş ürünlere olan taleplerindeki değişkenlikler dikkate alınarak müşteri davranışlarının ağa etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. İlk olarak ele alınan ağ için matematiksel model geliştirilmiş ve GAMS-CPLEX ile çözülmüştür. Daha sonra tedarik zincirlerinin doğası gereği sahip olduğu dinamik ve karmaşık yapıyı modele etkin bir şekilde yansıtabilmek için etmen tabanlı modelleme tekniği kullanılmıştır. Müşteri davranışlarının ve çeşitli dinamikliklerin ağa olan etkisini analiz edebilmek için çeşitli senaryolar geliştirilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, importance has been increased to prevent environmental pollution and protect natural resources, as well as to regain the return of products due to legal regulations.Along with conventional forward flow, systems that deal with the reverse flow that consists of the processes such as products of collection from the end-user, remanufacturing, renewal, recycling or proper disposal are called closed loop supply chain networks.The design and modeling of closed loop supply chain networks has become inevitable in today's competitive conditions in terms of managing the chain at low cost and minimizing the damage to the environment.However, the uncertainties in the quality, return time and amount of returned products make the design and modeling of reverse flow networks more complicated than in conventional forward flow networks. In this thesis study, a general closed loop supply chain network is considered consisting of the supplier, the factory, the distribution center and the customer located in the forward flow network and the collection center, the disassembly facility and the waste areas located in the reverse network.Taking into account the variability of the customer's demand for new and refurbished products, the effect of customer behavior to the network has been tried to be evaluated.First, a mathematical model for the network was developed and solved with GAMS-CPLEX.Then, the agent-based modeling technique was used to effectively reflect the dynamic and complex structure of the supply chain.Various scenarios were developed to analyze the effect of customer behavior and various dynamics on the network and the results were analyzed.