Android tabanlı uzaktan arıza tespit platformu
Android based remote diagnosis detection platform
- Tez No: 476207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında; bir klimadaki arızanın tespit edilerek, arıza bilgilerinin alınıp, mobil internet altyapısı ile uzak bir sunucu veritabanına gönderilip yine ağ erişimine sahip bir Android cihaz ile veritabanından verilerin alınıp ve işlenmesi hedef alınmıştır. Bu amaçla elektronik bir kart tasarlanmış ve Android cihazda çalışacak bir yazılım hazırlanmıştır. Uygulama kartı üzerinde; ağ ortamından kablosuz olarak veri transferini gerçekleştirmek için Wi-Fi modülü, seri haberleşmeyi gerçekleştirebilmesi ve işlemleri hızlıca işleyebilmesi için gelişmiş bir mikrodenetleyici konumlandırılmıştır. Uygulama kartı, USB bağlantısı üzerinden klima verileri alınarak ağ ortamındaki bir sunucu bilgisayarın veritabanına kaydedilmiştir. Android tabanlı cihaz, bu veritabanındaki bilgileri alarak, gelen bilgileri ekranda göstermekte ve kullanıcı onayı ile yetkili servise e-posta veya SMS ile arıza bilgilerini göndermektedir. Geliştirilen bu sistem sayesinde uzak noktadaki klimadaki değişiklik ve arızalar gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir. Gerçekleştirilen bu sistemle; klima, ev otomasyon gibi sistemlerdeki arızalar uzaktan izlenip servise yönlendirilebilecek ve en kısa zamanda servisin arıza bilgisine sahip bir şekilde klimanın bulunduğu mekâna gidebilmesi sağlanacaktır. Arızanın ne olduğuna dair Yapay Zeka yöntemi de kullanılarak servis öncesi arıza kestirimi yapılması ön görülmüştür. Bu şekilde ciddi bir zaman kazanımı sağlanması hedeflenmiştir. Diğer bir husus, bu sistemin benzer sistemler için IoT (internet of things) yapısı eklenerek modüler bir yapı haline getirilmesinin önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; It was aimed to retrieve and process the data from the database with an Android device that has network access and also send the malfunction information to a remote server database via mobile internet infrastructure. For this purpose, an electronic card was designed and a software to work on the Android device was prepared. On the application card; To perform wireless data transfer from the network environment, the Wi-Fi module is positioned as an advanced microcontroller to enable serial communication and to process transactions quickly. The application card is stored in the database of a server computer in the network environment by taking the air conditioner data via the USB connection. The Android-based device receives information from this database, displays the information on the screen, and sends the malfunction information via e-mail or SMS to the authorized service via user approval. Thanks to this developed system, changes and failures in remote climate can be monitored in real time. With this system realized; Air conditioner, home automation, etc., and it is aimed to reach the place where the air conditioner is located as soon as possible with the fault information of the service. The use of Artificial Intelligence method to predict the malfunction is predicted to be a pre-service failure prediction. It is aimed at achieving such a serious time saving. Another point is that this system has become a modular structure by adding IoT (internet of things) structure for similar systems.