Evaluation of phosphorus recovery from dried sludge and sludge ash
Kurutulmüş çamurdan ve çamur külünden fosfor geri kazanımının değerlendirilmesi
- Tez No: 476206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Besleyici iyileşme ve yönetimi, hayatta kalma ve temiz ve sağlıklı çevre için önemli bir konudur. Besin maddeleri arasında fosfor, organizmanın hayatta kalması için yaşamsal ve önemli unsurlardan biridir. Fosfor sınır elementtir ve diğer elementler bu hayati elementin yerini alamaz. Dolayısıyla, fosforun sürdürülebilir kullanımı için, araştırmacılar ve bilim insanları atık maddelerden fosforu geri kazanmak için teknolojiler ve yöntemler bulmaya çalışıyorlar. Son yıllarda, atıksudaki fosforun potansiyel bir kaynak olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, doğal fosfor kaynakları tükenmiş ve doğal çıkarımı artık ekonomik açıdan mümkün olmamıştır. Atık sudan ve kanalizasyon çamurundan fosforun geri kazanılması, çevreye ötrofikasyonu önlediği, atıkların iyi idare edilmesine yol açtığından ve yenilenemez bir kaynağın kullanılabilirliğini arttırdığı için önemli çevresel faydalar içermektedir. Bu çalışmada, kurutulmuş kanalizasyon çamuru ve çamur külü'nden asit ve alkeli sıvı ekstraksiyonu ile fosfor giderimi incelenmiştir. Kurutulmuş kanalizasyon çamuru, İstanbul'daki Paşaköy atıksu arıtma tesisinin çamur kurutma tesisinden alınmıştır. Çamur külü laboratuarda 550ºC'de kurutulmuş çamur yakılması yoluyla elde edilmiştir. Numuneler, çeşitli sıvı-katı oranlarında L / S (ml / g), farklı asit ve baz konsantrasyonu ve birkaç temas süresi ile HC1 ve NaOH ile temas ettirildi. Maksimum süzme verimi, kurutulmuş kanalizasyon çamurundan ve çamur külünden asit ve baz ile 2 saat içinde elde edildi. Mikro dalga ile çürutme işlemi ile kurutulmuş çamur ve çamur külü toplam fosfor konsantrasyonu sırasıyla 48 mg P / g ve 99 olarak belirlendi. HC1 ile işlemden geçirilmiş çamur külü örnekleri, tüm denemelerde en yüksek fosfor giderme etkinliğini vermiştir. Liç işlemi sırasında dökme sıvıya hem ağır metaller hem de fosfor sızıntısı yapılan fosfor geri kazanım çalışmalarında belirtilmiştir. Bu elementler arasında: Çamur külü ve kurutulmuş çamurdan asit solüsyonu ile fosfor liçi işleminde süzülen başlıca elementler kalsiyum, demir, alüminyum, magnezyum ve çinkodur . Bu değerlendirme en kritik noktadır ve fosfor liç yöntemi, daha düşük metal liç etkinliğine, ekonomik uygulanabilirliğe ve yüksek fosfor liçine dayalı olarak seçilmelidir. Ağır metal konsantrasyonu, NaCl ile yıkama işlemine kıyasla HC1 ile işlenmiş çamur numunelerinde daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Nutrient recovery and management is important issue for survival and help for the clean and healthy environment. Among the nutrient, phosphorus is one of the vital and important elements for the survival of organism. Phosphorus is limit element and other elements cannot take place of this vital element. Hence for the sustainable use of phosphorus, researchers and scientists are trying to find technologies and methods, to recover phosphorus from waste material. In recent years, phosphorus in wastewater has been considered as a potential source. It is because natural phosphorus sources has been depleted and extraction of it from nature has been no longer economically feasible. Recovery of phosphorus from wastewater and sewage sludge involves important environmental benefits, because it prevents eutrophication in the environment, paves the way for good management of waste disposal, and increases the availability of a non-renewable resource. In this study, phosphorus recovery from dried sewage sludge and sludge ash by acid and base leaching was evaluated. Dried sewage sludge was taken from the sludge drying facility of Paşaköy wastewater treatment plant in Istanbul. Sludge ash was obtained through the incineration of dried sludge at 550ºC in the laboratory. Samples were contacted with HCl and NaOH at various liquid-solid ratios L/S (ml/g), different acid and base concentration and several contact times. About the maximum leaching efficiency was obtained from dried sewage sludge and from sludge ash in 2 hours by acid and base. Total phosphorus concentration of micro-wave digested dried sludge and sludge ash was determined as 48 mg P/g and 99 mg P/g respectively. HCl treated sludge ash samples gave the highest phosphorus leaching efficiency among all trials. It has been mentioned in the phosphorus recovery studies, both heavy metals and phosphorus leach into the bulk liquid during the leaching process. Among those elements: calcium, iron, aluminum, magnesium and zinc were the major elements which was leached in the phosphorus leaching process by acid solution from sludge ash and dried sludge. It is the most critical point in this evaluation, and the phosphorus leaching method should be chosen based on the lower metal leaching efficiency, economical feasible and have high phosphorus leaching. Heavy metal concentration was higher in HCl treated sludge samples compared the leaching with NaOH.