Çorlu bölgesinde kesime giren büyükbaş hayvanların ırk, yaş, cinsiyet ve canlı ağırlıklarının, mamülderi kalitesine ve verimine olan etkilerinin araştırılması
This study is concerned with the investigation of the certain physical properties of hides such as, sex, age, race and those of whivh related to the nature of the cattle themselves, effect the productivity and the qualit
- Tez No: 47622
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
56 ÖZET Bu çalışmada, Çorlu Mezbahasında kesime giren büyükbaş hayvanlarda, hayvanın doğasına bağlı etmenlerden, ırkın, cinsiyetin, yaşın ve canlı ağırlığın, mamulderi verimine ve kalitesine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamına 67 adet hamderi alınmıştır. Çalışma kapsamına alınan tüm hamderilere, mamulderi aşamasına kadar aynı işlemler uygulanmıştır. Her materyal için, canlı ağırlık, hamderi ağırlığı, hamderi kalınlığı, hamderi ağırlığının canlı ağırlığa oranı, mamulderi alanı, mamulderi alanının canlı ağırlığa oranı, mamulderi alanının hamderi ağırlığına oranı ve mamulderi kalitesi ölçütleri belirlenmiştir. Aşağıda belirtilen gruplarda, bulunan değerlerin, karşılaştırmaları yapılmıştır. a) Irkın etkisini araştırmak için, Holstein (n=46), Montofon (n=11) ve Yerli (n=10) olmak üzere 3 ırk grubu oluşturulmuştur. Ayrıca, 60 aylık ve yukarısı yaşta dişi büyükbaşlarda, ırkın, deri özellikleri üzerine etkisini araştırmak için, Holstein (n=7), Montofon (n=5) ve Yerli (n=6) olmak üzere 3 ırk grubu oluşturularak karşılaştırmaları yapılmıştır. b) Cinsiyetin etkisini araştırmak için, tüm materyalde, erkek (n=41) ve dişi (n=26) cinsiyet grupları karşılaştırılm ıştır. c) Yaşın etkisini araştırmak için, tüm materyalde, 9-14 aylık (n=21), 15-23 aylık (n=21), 24-60 aylık (n=12) ve 60 ay yukarısı (n=13) olmak üzere 4 yaş grubu oluşturulmuştur. Ayrıca, dişi Holsteinlerde, yaşın deri özellikleri üzerine etkisini araştırmak için, 9-23 aylık (n=4) ve 23 ay yukarısı (n=8) olmak üzere 2 canlı ağırlık grubu oluşturularak karşılaştırmaları yapılmıştır.57 d) Canlı ağırlığın etkisini araştırmak için, tüm materyalde, 210- 360 kg (n=14), 361-500 kg (n=20), 501-650 kg (n=12) ve 650 kg (n=21) yukarısı olmak üzere 4 canlı ağırlık grubu oluşturulmuştur. Aynca, 12-36 aylık erkek Holstelnlerde, canlı ağırlığın deri özellikleri üzerine etkisini araştırmak için, 350-500 kg (n=10), 501-650 kg (n=6) ve 650 kg yukarısı (n=18) olmak üzere 3 canlı ağırlık grubu oluşturularak karşılaştırmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY This study is concerned with the investigation of the certain physical properties of hides such as, sex, age race and those of which related to the nature of the cattle themselves, taken to be killed in Çorlu abbatoir. In addition, how the features mentioned above effect the productiviity and the quality of leather manufacturing are tried to report. The content of this study includes 67 raw leather materials. The same procedure is applied to all materials till the phases of leather manufacturing. For each material, lively weight, raw weight and thickness are considered. Besides, the ratio of raw weight to lively weight, in addition the ratio of manufacturedleather surface to raw weight and the qualities of leather manufacturing are also graded. The findings are compared in the following groups. a) Three different race groups such as Holstein (n=46), Montofon (n=11), and native (n=10) are taken to demonstrate the effects of the race. Three different types of races such as, Holstein (n=7), Montofon (n=5) and native (n=6) are also considered in order to compare the indication on the effect of the race on the qualities of the female cattle hides, aged 60 months and more. b) To point out the effect of sex, male (n=41) and female (n=26) sexual types are compared in all materials. c) To investigate the effects on ages 4 different age graded types are formed in all materials as below; aged 9-14 months (n=21), aged 15-23 months (n=21), aged 24-60 months (n=12) and aged 60 months and more (n=13). Two different types of lively weight groups, suchs as aged 9-23 monts (n=14) and aged 23 months and more (n=8) are also formed to express the effect on the qualities of the female Holstein's hides due to their ages. Then they are compared.60 d) 4 different types of weighing groups are obtained to searc the effects of lively weight thorough all materials as indicated below; weihed 210-360 kgms (n=14), weighed 361-500 kgms (n=20), weighed 501-650 kgms (n=12) and weighed 651 kgms and more (n=21). Forming 3 different types of lively weighing groups, the effects of lively weight on the qualities of male Holstein hides aged 12-36 months are undergone as listed below; weighed 350-500 kgms (n=10), weighed 501-650 kgms (n=6) and weighed 651 kgms and more (n=18).