Simulation of the neutron reflection method using geant4
Geant4 kullanarak nötron yansıma yönteminin simülasyonu
  1. Tez No: 994631
  2. Yazar: ZEHRA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ATİLLA REYHANCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Nötronların madde ile etkileşimleri; nükleer reaktör fiziği, radyasyon zırhlama, tahribatsız muayene ve malzeme karakterizasyonu gibi birçok uygulamanın temelini oluşturur. Termal nötronlar, ortamla termal dengeye yaklaşmış ve oda sıcaklığında yaklaşık Maxwell dağılımı izleyen, karakteristik enerjisi 0.025 eV mertebesindeki nötronlardır. Özellikle termal enerji bölgesindeki nötronlar, hidrojenin güçlü saçılma özellikleri ve yüksek moderasyon etkinliği nedeniyle hidrojen içeren ortamlara karşı belirgin duyarlılık gösterir.Bu durum, karmaşık malzemelerde nem miktarı veya hidrojen dağılımı gibi özelliklerin, termal-nötron alanındaki değişimler üzerinden dolaylı olarak izlenebilmesini mümkün kılar. Termal nötron yansıma (albedo) temelli yöntemler de bu yaklaşımın pratik örneklerinden biridir: sabit bir kaynak–moderator–dedektör geometrisi altında, termalleştirilen nötronların bir kısmını dedektör yönüne yansıtma eğilimi, ölçülebilir bir sayım artışına dönüşür. Bu tez, literatürde tanımlanan Csikai–Buczkó nötron yansıma yöntemini Geant4 ortamında hesaplamalı olarak yeniden üretmeyi ve simülasyon ile yayınlanmış sonuçlar arasındaki uyumu nicel olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntemde temel gözlenebilir büyüklük, örnek yokken ölçülen termal-nötron sayım hızı I₀ ile örnek varken ölçülen sayım hızı arasındaki farktan tanımlanan yansıma oranıdır: R = (I − I₀) / I₀. Bu yansıma oranından türetilen ve tez boyunca σᵦ ile gösterilen yansıma kesiti, kullanılan moderasyon koşulları, ölçüm geometrisi ve dedektör yanıtının nasıl tanımlandığı gibi unsurlar tarafından belirlenen etkin bir parametredir. Dolayısıyla yöntemin güvenilir biçimde yeniden üretimi; yalnızca malzeme bileşiminin değil, aynı zamanda deneysel düzenin geometrik ayrıntılarının ve dedektör gözlenebilirinin açık şekilde modellenmesini gerektirir. Tez kapsamında kurulan Geant4 modeli, ölçüm düzenini sabit tutacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu çalışma, Monte Carlo parçacık taşınımına dayalı Geant4 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geant4'te simülasyon; (i) deney düzeneğinin üç boyutlu geometrisinin ve malzemelerinin tanımlanması, (ii) birincil parçacık kaynağının ve enerji/açısal dağılımlarının örneklenmesi, (iii) seçilen fizik modelleri (physics list) ile etkileşimlerin adım adım taşınımının yapılması ve (iv) ilgi duyulan gözlenebilirlerin skorlama ile toplanması adımlarından oluşur. Dünya hacmi vakum olarak tanımlanmıştır. Moderatör, CH₂ malzemeden silindirik bir hacim olarak modellenmiş; moderatör içinde deneysel düzende bulunan yerleşim boşluğunu temsil etmek üzere oyuk bölgesi boolean işlemlerle çıkarılmıştır. Dedektör bölgesi, oyuk içerisine yerleşecek biçimde tanımlanmış ve dedektörü çevreleyen kadmiyum (Cd) kılıf açık üst yüzeyli bir kılıf geometrisi olarak modellenmiştir. BF₃ dedektörün aktif bölgesi, duyarlı gaz hacmini temsil eden bir silindir olarak tanımlanmış; numune ise belirli yarıçap ve kalınlığa sahip disk formunda tek tip bir hacim olarak kurulmuştur. Geometrik model ve örnek hacmi, literatürdeki düzeni takip edecek biçimde konumlandırılmıştır. Simülasyon boyunca geometri sabit tutulmuş; sistematik olarak yalnızca örnek malzemesi değiştirilmiştir. Böylece σᵦ'nin malzemeye bağlı davranışı, aynı ölçüm koşulları altında karşılaştırılabilir şekilde elde edilmiştir. Malzeme tanımları, mümkün olan durumlarda standart malzeme kütüphanesinden alınmış; kütüphanede doğrudan bulunmayan bileşikler ve karışımlar ise yoğunlukları belirtilerek kütle fraksiyonları üzerinden özel malzeme tanımları ile oluşturulmuştur. Bu sayede her numune için atomik sayı yoğunluğu ve makroskobik etkileşim davranışı, simülasyona tutarlı biçimde dâhil edilmiştir. Birincil nötron üretimi, her olayda hızlı nötron üreten bir kaynak tanımıyla gerçekleştirilmiştir. Nötronlar 4π uzay açısına izotropik olarak yayımlanacak şekilde örneklenmiştir. Kaynak konumu moderatör bölgesi içinde seçilerek hem termalleşmenin etkin olması sağlanmış hem de dedektör yönüne doğrudan akı olasılığı azaltılmıştır. Başlangıç enerjileri ise deneysel olarak ölçülmüş bir Pu–Be nötron spektrumundan alınan ayrık enerji düğümlerinde örneklenmiştir. Spektrum, ağırlıkların olasılığa normalize edilmesi ve kümülatif dağılım fonksiyonunun oluşturulmasıyla, ters-dönüşüm örneklemesi üzerinden uygulanmıştır. Bu kaynak tanımı ile deneysel koşullara uyum amaçlanmıştır. Dedektör yanıtı, elektronik/puls-yükseklik cevabı modellenmeden, Geant4'ün komut tabanlı skorlamasıyla tanımlanmıştır. Bu amaçla, kütle geometrisinden bağımsız olarak tanımlanan bir skorlama mesh'i kullanılmış ve moderatör ile örnek arasına tek vokselden oluşan bir sanal dedektör bölgesi yerleştirilmiştir. Gözlenebilir büyüklük olarak bu hacme giren nötron izlerinin sayısı (track entry) seçilmiştir; böylece sayım kavramı, belirli bir hacme giriş yapan parçacık sayısı üzerinden tekrarlanabilir bir şekilde tanımlanmıştır. Termal nötron seçimi için enerji filtrelemesi uygulanmış; Eₖ ≤ 0.5 eV koşulunu sağlayan nötronlar sayım hesabına dahil edilmiştir. Her malzeme için iki ayrı koşu alınmış; örnek yok durumu I₀, örnek var durumu I olacak şekilde yansıma oranı R hesaplanmış ve yansıma ile ilişkili kesit büyüklükleri (σᵦ) tutarlı bir prosedürle elde edilmiştir. Fizik tanımı, düşük enerjili nötron taşınımını güvenilir biçimde temsil etmek üzere modüler bir yaklaşımla kurulmuştur. Elastik saçılmada yüksek hassasiyetli (HP) düşük enerji nötron modelleri etkinleştirilmiş; hadronik inelastik süreçlerde geniş enerji aralığını kapsayan bir hadron modeli kullanılmıştır. İyon süreçleri, durdurma (stopping) mekanizmaları, foton–çekirdek etkileşimleri ve bozunma/radyoaktif bozunma süreçleri simülasyona dâhil edilmiştir.Çalışmanın odağı termal nötron davranışı olduğu için hesap yükünü kontrol etmek amacıyla elektromanyetik ikincil üretim belirli kesim (cut) ayarlarıyla baskılanmıştır. Buna karşın hadronik taşınımın ayrıntısı korunmuştur. Tüm malzemeler için aynı koşu ayarları ve aynı ölçüm tanımı kullanılarak, simülasyon sonuçlarının karşılaştırılabilirliği güvence altına alınmıştır. Simülasyon çıktıları (σβ,sim), literatürde yayımlanmış deneysel değerlerle (σβ,exp) toplam 43 malzeme için karşılaştırılmıştır. Veri seti üç sınıfta ele alınmıştır: elementler (n = 13), inorganik bileşikler (n = 14) ve organik bileşikler (n = 16). Uyum değerlendirmesi üç tamamlayıcı metrikle yapıldı: yüzde hata (Δ%), standartlaştırılmış artık (z-skoru) ve indirgenmiş chi-kare (χ²/N). Öncelikle her malzeme için deneysel ve simülasyon belirsizliklerinin bağımsız olduğu varsayımıyla birleşik belirsizlik tanımlanmıştır. Ardından malzeme bazında sapmanın büyüklüğü yüzde hata ile, bu sapmanın belirsizliklere göre anlamlılığı ise z = (σβ,sim − σβ,exp) / s ile değerlendirildi ve |z| > 3 koşulu birleşik belirsizlikle açıklanamayan uyumsuzluklar için eşik olarak kullanıldı. Son olarak sınıf düzeyindeki genel tutarlılığı özetlemek için her sınıf içinde χ² = Σ z² toplanarak malzeme sayısına bölündü (χ²/N). Böylece analiz, hem tek tek malzemelerdeki sapmaları (Δ% ve z) hem de sınıf genelindeki uyumu (χ²/N) aynı çerçevede ortaya koydu. Sonuçlar, malzeme grupları arasında iki net örüntü olduğunu göstermektedir. Elementler ve inorganik bileşikler için simülasyon genellikle deneyle iyi uyuşmakta ve neredeyse 1:1 eğilimini izlemektedir; yalnızca birkaç malzeme (büyük |z| değerleri) belirgin biçimde ayrışmaktadır. Organik bileşikler için ise tablo farklıdır: simüle edilen değerler, organiklerin neredeyse tamamında deneysel değerlerden daha düşüktür. Buna rağmen simülasyonlar organik grup içindeki genel eğilimi ve göreli sıralamayı yakalamaktadır; asıl sorun doğru mutlak ölçeğin tutturulamamasıdır. Bu durum indirgenmiş chi-kare değerlerine de yansımaktadır: değerlerin 1'in üzerinde kalması (özellikle organikler için) ham simülasyon sonuçlarının birleşik belirsizlikler kapsamında deneysel değerlerle tam olarak uyuşmadığı anlamına gelir. Bu durum malzeme hatalarından ziyade sınıf düzeyinde bir ölçek kaymasına işaret etmektedir. Bu nedenle organikler için simülasyon kesitlerine tek bir ölçek faktörü uygulanmıştır: σβ,s,i = k · σβ,sim,i. k değeri, birleşik belirsizlikleri dikkate alan ağırlıklı en küçük χ² yöntemiyle belirlenmiş ve ölçeklendirme sonrasında veriler 1:1 eğilimine önemli ölçüde yaklaşmıştır. Bu yaklaşım, organiklerdeki baskın ölçek farkını tek parametre ile düzeltirken, simülasyon belirsizlikleri de aynı çarpanla ölçeklenmiştir. Organik bileşiklerde yansıma kesiti, molekül başına hidrojen atom sayısı (n_H) ile güçlü pozitif korelasyon göstermiştir. Genel olarak bu çalışma, elde edilen yansıma çapraz kesitinin düzeneğe bağlı etkin bir gözlenebilir olduğunu vurgulamaktadır. Bu büyüklük, Geant4'te moderatör ile numune arasına yerleştirilen bir skor tanımı (scoring mesh) üzerinden elde edilir. Moderasyonla oluşan nötron spektrumuna, çevre hacimler içinden taşınıma, numune içindeki çoklu saçılmaya ve saçılan nötronların skor bölgesine girme olasılığına bağlıdır. Bu nedenle spektrum/geometri ağırlıklandırmasındaki küçük farklar, sonlu boyut etkileri veya numunenin fiziksel durumuna ilişkin varsayımlar bile belirgin sapmalar üretebilir. Ayrıca deneysel çalışmada numunelerin fiziksel durumu ve etkin yoğunluğu (toz/sıvı/katı, olası gözeneklilik) tam raporlanmadığından, simülasyondaki homojen kütle varsayımı bazı malzemelerde kalan uyumsuzluklara katkı yapabilir.Sonuçlara dayanarak şu öneriler sunulmaktadır: (i) kalan aykırı değerler için Monte Carlo istatistiğini artırmak, (ii) düşük enerjili nötron fiziği seçeneklerine duyarlılık testleri yapmak, (iii) malzeme tanımlarını (bileşim, yoğunluk, fiziksel durum) yeniden kontrol etmek ve (iv) skor mesh tanımındaki küçük değişimlere ve temel geometrik parametrelere (ör. organikler için numune yarıçapı) karşı sağlamlığı doğrulamak. Bu adımlar, sınıf düzeyindeki ölçek farkı ile malzeme bazlı sapmaları birbirinden ayırmayı sağlayarak, Geant4 modelinin deneysel yansıma gözlenebiliri karşısındaki güvenilirliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Reactor physics, radiation shielding, non-destructive testing, and material characterization are just a few of the scientific and engineering disciplines that are supported by neutron interactions with matter. Because hydrogen has excellent neutron scattering and moderation capabilities, thermal neutrons are particularly effective in hydrogen-containing material. Because of this, thermal-neutron-based methods show a high degree of sensitivity to variables like the amount of moisture and the location of hydrogen in bulk materials. The thermal-neutron reflection (albedo) approach is one useful method in this field. In the framework defined by Csikai and Buczko, measurements are performed in a fixed source--moderator--detector arrangement. The detector response is compared in two cases: (1) without a sample and (2) with a sample placed near the detector. The reflection signal is expressed as the relative change in the thermal-neutron count rate and is commonly written as R = (I − I₀) / I₀, where I₀ is the reference count rate without the sample and I is the count rate with the sample. From this response, the literature reports a reflection-related cross-section quantity (denoted here as σβ). Csikai and Buczko describe σβ as a“semi-exact concept”: although it is given in cross-section units, it is not a purely microscopic material constant. Instead, it depends on the experimental setup, including the geometry, the moderation conditions, and how the detector response is defined. Therefore, a meaningful reproduction requires detailed modelling of both neutron transport and the measurement geometry. This thesis reproduces the reference neutron-reflection setup using the Geant4 Monte Carlo toolkit in a fully computational manner; no physical experiment is performed. Rebuilding the literature geometry in a contemporary transport code, comparing simulation results with published values for specific materials, and examining the sensitivity of low-energy neutron results to modeling decisions are the key objectives. A fixed geometry model was constructed to represent the reference setup. The world volume was defined as vacuum. A polyethylene (CH2) moderator was modelled with an internal cavity. A cadmium (Cd) shell was placed around the detector region. Because cadmium strongly absorbs thermal neutrons, this shell reduces unwanted direct thermal-neutron contribution and increases sensitivity to the intended reflection mechanism. The detector was represented by a simplified BF3 sensitive volume.In relation to the moderator and detector, the sample was modeled as a disk-shaped target positioned at a fixed point. Only the sample material was altered during the simulation campaign, keeping the geometry constant so that variations in response could be ascribed to the material under the same measurement circumstances. Primary neutrons were generated with a single-particle source producing neutron per event. To avoid directional bias, neutrons were emitted isotropically into 4π. The source was placed inside the moderator so that thermalization is driven by the geometry and the probability of direct streaming toward the detector is reduced. The initial neutron energy was sampled from an experimentally measured Pu–Be energy spectrum. The spectrum was discretized into energy nodes between 0 and 10.75 MeV, and the tabulated weights were normalized and used for random sampling. This approach aims to ensure that the implemented primary generator reproduces the intended input spectrum. In this work, the detector response was defined without modelling electronics or pulse-height spectra. Instead, a simple and reproducible scoring definition directly linked to particle transport was used. Thermal-neutron counting was obtained with Geant4 command-based scoring using a scoring mesh defined independently of the mass geometry. A single-voxel mesh,“ThermalMesh,”was placed between the moderator and the sample. The scored quantity was the number of neutron track entries into this voxel. An energy filter selected thermal neutrons with kinetic energy up to 0.5 eV. For each material, two runs were performed: a“sample-out”run to obtain I₀ and a“sample-in”run to obtain I. The reflection signal was then computed and σβ values were calculated using the same procedure for all materials. Simulation outputs (σβ,sim) were compared with published experimental values (σβ,exp) for 43 materials. The dataset was grouped into three classes: elements (n = 13), inorganic compounds (n = 14), and organic compounds (n = 16). Agreement was evaluated using three complementary metrics: relative deviation, standardized residuals (z-scores) computed with the combined uncertainty, and a reduced chi-square statistic to summarize class-level consistency. This allowed differences to be assessed both at the material level (via Δ% and z-scores) and at the class level (via χ²). The results show two clear patterns throughout the material groups. Only a small number of materials (large |z|) stand out in the simulation, which typically matches the experiment well for elements and inorganic compounds and follows an almost 1:1 trend. For organic compounds, the picture is different: the simulated values are lower than the experimental ones for almost all organics. However, while the simulations capture the general trend and ranking within the organic group, they remain at a lower scale. This is also reflected in the reduced chi-square values, which stay above 1 (especially for organics), meaning the raw simulation results do not fully agree with the experimental values within the combined uncertainties. Overall, this study highlights that the extracted“reflection cross section”is an effective observable that depends on the setup. It is obtained from a scoring definition positioned between the moderator and the sample in Geant4. It depends on the moderated neutron spectrum, transport through surrounding volumes, multiple scattering inside the sample, and the probability that scattered neutrons enter the scoring region. Therefore, even small differences in spectrum/geometry weighting, finite-size effects, or sample-state assumptions can give noticeable residuals. Based on the results, it is recommended to (i) increase Monte Carlo statistics for the remaining outliers, (ii) test sensitivity to low-energy neutron physics of physics list options, (iii) re-check material definitions (composition, density, physical state), and (iv) verify stability against small changes in the scoring-mesh definition and key geometric parameters. These steps will improve the consistency of the Geant4 model with experimental reflection observations by separating class-wide scale deviations from material-specific deviations.