1644-1645 tarihlerinde Konya'nın sosyal ve ekonomik durumu (7 numaralı Konya şer'iye siciline göre)
Social and economic state of Konya in years 1644 and 1645 (according to the 7 number court register of Konya)
- Tez No: 476239
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu araştırma 1644-1645 yıllarında Konya Şehri'nin kurumları ile sosyal ve ekonomik yapısını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmamız başlıca dört ana bölümden oluşmaktadır: Çalışmamızın giriş bölümünde 7 numaralı Konya Şer'iye Sicili'nden söz edilmiştir. İlk önce Konya tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın diğer bölümleri idari, sosyal ve ekonomik durum hakkında yapılmıştır. Çalışmamızın sonraki bölümünde metnimizi oluşturan sicilin tasnifi yapılmıştır. 1644-1645 yıllarına ait 7 numaralı Konya Şer'iye Sicili 197 sayfa olup 15,5 cm eninde, 41,5 cm boyundadır. Hazırlamış olduğumuz tezimizin konusu; H. 1053-1055, M. 1644-1645 tarihlerinde Konya'nın sosyal ve ekonomik durumudur. Böylece, bu araştırma Osmanlı şehirlerinin genel karakterleriyle ilgili çalışmalara yeni ilave olmuştur. 1644-1645 yıllarındaki, Konya hakkında bilgi eksikliğini gidermeye katkıda bulunduğumuzu ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This research took aim at examining the economic and social structure of the city Konya and its institutions in years 1644 and 1645. Our study is composed of four main chapters: In Introduction chapter of our study, 7 number court register of Konya is mentioned. First, some information about history of Konya are given. The other parts of our study are made about social and economic state. The register which is formed our text had been classified at the following of our study. Konya Court Register Book of Nr:7, which covers the years of 1644-1645, holds total 197 pages and has the dimensions of 15,5 cm (in thickness) and 41,5 cm (in length). The subject of our prepared research paper about relations from H.(Hegira) 1053-1055, from C. (Christian Area) 1644-1645 social and economic state of Konya. So, this research is a new addition to the studies which exposed the general characters of the ottoman cities. We hope to have contributed filling absence of knowledge about Konya in years 1644 and 1645.