İleri mitral yetersizliği olan hastalarda preoperatıf ve postoperatıf kardıyak fonksıyonların ekokardiyografi ve osteopontin seviyeleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative and postoperative cardiac functions with echocardiography and osteoponin levels in pati̇ents with advanced mitral disease
- Tez No: 476238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUHSİN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Osteopontin(OPN), aterosklerotik lezyonlarda özellikle de kalsifik plaklar içerisinde bulunan bir siyaloproteindir.OPN koroner arter hastalığı ve kalp yetersizliğinin progresyonuyla ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda ciddi mitral yetersizliği(MY) nedeniyle uygulanan kapak operasyonunun OPN ve sol ventrikül (LV) fonksiyonları üzerine etkisini araştırmak istedik. Metodoloji: Çalışmamıza ciddi MY nedeniyle operasyon uygulanacak 32 hasta alınmıştır.Başlangıç ve operasyondan sonraki 3.aydaki ekokardiyografik parametreler değerlendirilip, operasyon öncesi ve 3 ay sonrası OPN düzeyleri ile karıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Osteopontin (OPN), a sialoprotein present within atherosclerotic lesions, especially in calcified plaques, is linked to the progression of coronary artery disease and heart failure. We assessed the impact of valve surgery on serum OPN and left ventricular (LV) function in patients with mitral regurgitation (MR). Methods: Thirty-two patients with severe MR scheduled for surgery were included in the study. Echocardiography markers were assessed preoperatively and at 3 months following the surgery and matched with the serum OPN levels. Results: Valve surgery was associated with a reduction of the ejection fraction (EF) from 55.2± 6.3 to 48.1 ± 7.1% after surgery, p < 0.001. Following surgery, the OPN level was significantly higher than preoperatively (245±403 vs 107.3±107.4, p=0.01). . Preoperative OPN exhibited a slight negative correlation with the EF (r = –0.35, p = 0.04), and a moderate correlation with vena contracta (r = –0.38, p = 0.02). There were no other meaningful correlations between conventional echocardiographic parameters and OPN. Conclusion: Following valve surgery due to severe MR, patients exhibited a decrease in EF and an increase in OPN levels. In patients with mitral regurgitation; osteopontin may be a usefull marker for predicting preoperative subclinical dysfunction and the development of postoperative LV dysfunction.